Published On: Wed, Aug 21st, 2019

BM Yemen’deki insani yardım programlarını kapat fon eksikliği yüzünden kapattı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – Birleşmiş Milletler (BM) çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yemen’deki bazı insani yardım programlarını kapatmaya zorlandığını, üye devletler tarafından ödenmesi beklenen paraların temin edilmediğini söyledi.

BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, “Taahhüt edilen fonlar için umutsuzuz” dedi. “Para gelmezse insanlar ölür.”

Şubat ayında Yemen için düzenlenen etkinlikte, BM ve insani yardım ortakları, 20 milyondan fazla Yemenli’nin acil ihtiyaçlarını karşılamak için 2,6 milyar dolarlık fon için söz vermişti. Bugüne kadar bu miktarın yarısından daha az bir kısmı alınabildi.

Yemen’deki 34 ana insani yardım programlarından, yıl boyunca sadece üçü finanse edildi. Birçokları son haftalarda kapanırken, yoksul ailelere yardım etmek için tasarlanan pek çok büyük proje başlayamadı.  Fon sağlanamadığı takdirde, 22 hayat kurtarıcı program, önümüzdeki iki ay içinde kapanacak.  

Grande, “Hepimiz bu durumdan utanç duyuyoruz” derken,   ‘’Ailelerin gözlerine bakarak, paramız olmadığı için yardım edemiyoruz demek çok üzücü’’ dedi.  Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA), BM ülkenin aşı kampanyalarının çoğunu, Mayıs ayında askıya almak zorunda kaldı dedi. İlaç alımı durdu ve binlerce sağlık çalışanı artık maddi destek alamıyor. 30 aşevi merkezi inşa etme planları, rafa kaldırıldı. Kadınlar için 14 güvenli ev ve dört özel ruh sağlığı tesisi kapatıldı. Tarım alanlarını sulamak için, kullanılan su arıtma tesisi Haziran ayında kapandı.  

Koordinatör Grande, “Yemen’de, kendi suçları olmadığı halde, bu çatışmanın kurbanları olan milyonlarca insanın hayatta kalabilmeleri bizlere bağlı’’ dedi. Yapılan konferansta vaat edilen fonlar, önümüzdeki haftalarda alınmadığı takdirde, 12 milyon insanın yiyecek yardımı azaltılacak ve en az 2.5 milyon yetersiz beslenen çocuk, temel hizmetlerden faydalanamayacaklar. Ayrıca, 19 milyon insan, sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak. Beş milyon insanın temiz su temin etme programı, Ekim sonunda sona erecek. On binlerce göçmen aile, evsiz kalabilir.

Yardım programının “Dünyanın en kötü insani krizini ele alan, en büyük insani operasyonu” olduğunu belirten Grande “Yeterli finans aldığımız takdirde büyük farklar yaratıyoruz” dedi. Grande, verdikleri sözleri yerine getiren bağışçılara teşekkür ederken, bu paralarla yardımları ikiye katlayabildiklerini ve bazı bölgelerde, üç katına çıkardıklarını vurguladı.

Grande, yardımın etkilerini derhal gördüklerini, insanların kıtlıkla karşı karşıya kaldıkları bölgelerde, koşulların iyileştirildiğini ve ailelerin açlık riski altında olmadıklarını söyledi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>