Published On: Tue, Aug 20th, 2019

BM’nin kalbinde “Türk denizlerini keşfedelim” sergisi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan- Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TÜDAV), “Türk Denizlerini Keşfedelim” başlıklı fotoğraf sergisi, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde Türk ve yabancı konukların katılımıyla açıldı.

100’den fazla ülke temsilcisinin katılacağı Hükümetler Arası Açık Denizlerin Korunması ve Yönetimi Konferansı’yla eş zamanlı olarak Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’nin himayesinde açılan sergi, 23 Ağustos’a kadar izlenebilecek.

Serginin açılış konuşmasını yapan Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Şinirlioğlu davetlilere hitabında, “Okyanuslarımızın ve denizlerimizin sağlığı, gezegenimizin ekonomik, sosyal ve çevresel refahı için kritik olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Günümüzde küresel ısınma sebebiyle değişen iklim, denizleri ve okyanusları olumsuz yönde etkilemektedir. Sıcaklıkların artması, deniz seviyelerinin yükselmesi, mercan resiflerin ölmesi ve hava kirliliği, yaşamımızı tehdit ediyor. Acil olarak harekete geçmenin acil bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sinirlioğlu, Türkiye’nin bu konuda aktif rol oynadığını söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin eylül ayında yapılacak İklim Eylem Zirvesi’nin eş liderlerinden biri olan Türkiye, şehirlerin küresel iklim eylemlerindeki rolünü güçlendirmek için planlar ve stratejiler sağlama çabalarına öncülük ediyor.

Konuşmasında, Türkiye’nin, Kenya, Almanya, Singapur, Brezilya, Kanada ve Meksika ile birlikte, 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünün sağlanmasına yardımcı olmak için binalar, ulaştırma, yerel ve finans sektörlerinde girişimler yapacağını belirten Büyükelçi Sinirlioğlu daha sonra şunları kaydetti:

“Çabalarımızdan bazıları doğrudan biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımını hedeflemektedir. Bu bağlamda, Türkiye 2022’de COP16 Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne ev sahipliği yapacak. Ayrıca, İstanbul, bu yılın Kasım ayında, tarafların tehditleri azaltmayı amaçlayan, yasal bir koruma aracı olan ACCOBAMS 7. toplantısına ev sahipliği yapacak.”

Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz olmak üzere dört tarafı sularla çevrili olması sebebiyle, denizler, Türkiye’nin sosyo-ekonomik gelişiminde hayati bir rol oynuyor.

TÜDAV üyeleri tarafından farklı şehirlerden çekilen 32 fotoğrafın sergilendiği açılışta, vakıf başkanı Prof. Bayram Öztürk  de fotoğraflar hakkında detaylı bilgi verirken, denizlerin biyolojik çeşitlilik risklerine ve riskleri hafifletme çabalarına dikkat çekti.

Prof. Öztürk, TÜDAV’ın  High Seas Alliance (HSA) üyesi olarak, New York’taki BM Genel Merkezi’nde, Ulusal Yargı dışında Kalan Açıkdeniz Biyoçeşitliliği (BBNJ) için uluslararası hukuken bağlayıcı olan BM Deniz Hukuku Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen, Üçüncü Hükümetler Arası Konferansına katıldığını bildirirken, konferansın özellikle Akdeniz için büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>