Pompeo’dan BM’de İran uyarısı ve Ortadoğu çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, İran’a yönelik uyarılarılarla birlikte, Konsey üyelerine Ortadoğu’da işbirliği çağrısında bulundu.

Beyaz Saray, İran’a yönelik yeni yaptırımlar hazırlığını yaparken, Dışişleri Bakanı Pompeo, BMGK’nın Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması, Orta Doğu’da barış ve güvenlik tehditleri başlıklı toplantısında yaptığı konuşmada İran’a yönelik uyarılarda bulundu.

Konuşmasında, İran’ın Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen’deki eylemlerinin “yıkıcı insani sonuçlar”ı olduğunu belirten Pompeo, Konsey üyelerinden Ortadoğu’da daha fazla işbirliği çağrısı yaptı ve köklü sorunları çözmek için yeni düşünceler gerektiğini bildirdi.

Pompeo konuşmasında, “Açıkça, Halep’ten Aden’e, Trablus’tan Tahran’a kadar, Orta Doğu’da her zamankinden daha fazla işbirliğine ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

İran ile yapılan nükleer anlaşma gereği, BM’nin bu ülkeye uyguladığı ambargo ve Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’ye seyahat yasağı önümüzdeki yıl sona eriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada İran’a yönelik uyarılarda bulundu. Fotoğraf: Turkish Journal

Leave a Reply

Your email address will not be published.