UNICEF: “Çocukların Yaşamı Siyasetten Önce Gelmeli”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) “İki kurtarma gemisinin İtalya’da demirlemesine izin verilip verilmeyeceği konusundaki belirsizlik nedeniyle, gemideki 130 çocuğun kaderi siyasi çıkar tehlikesiyle karşı karşıya kalmamalı” dedi.

İnsani yardım gemilerinin ülkeye girmesini yasaklayan ikinci bir İtalyan kararnamesi imzalanmasının ardından, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), AB’ye yönelik göçmen ve mültecilerin denizde mahsur kalmasını engellemek için Avrupa Hükümetlerine itiraz etti.

Geçen hafta, İtalyan milletvekilleri, İtalyan karasularına girerlerse arama kurtarma operasyonları yapan gemilere ve kuruluşlara 1 milyon avroya kadar para cezası vermeyi kabul ettiler. Ayrıca gemilere otomatik olarak el konacağı söylendi.

Bu yıl şu ana kadar yaklaşık 4 bin kişi, Kuzey Afrika’dan İtalya’ya Orta Akdeniz Yolu üzerinden Avrupa’ya geçiş sağladı. Bu sayı, geçen yılın ilk yedi ayına göre neredeyse yüzde 80 daha az bir sayı.

Pazar günü, UNICEF’in başvurusuyla, iki tekne, Libya kıyılarında 400’den fazla kişi kurtardı.

‘Open Arms’ adlı tekne, İtalya’daki Lampedusa adasına yakın bir yerde demir aldı.

UNICEF, ‘Viking Ocean’ adlı ikinci gemide bulunan 103 çocuktan sadece 11’inin yanında ebeveyn veya vasi olduğunu söyledi.

UNICEF’in Avrupa’daki Mülteci ve Göçmen Özel Koordinatörü Afshan Khan, yaptığı açıklamada, gençlerin çoğunun “yoksulluk, çatışma ve vahşetten’’ kaçtığını ve güvende olma hakklarına sahip olduklarını söyledi.  

İspanyol yetkilileri, hafta sonu kurtarılanlar arasından, birçoğunun Sudan’dan olan bir düzineden fazla insanın barınma konusunda uzlaştığını bildirdi. Bayan Khan, bu uzlaşmayı “Avrupa Hükümetleri arasında dayanışma ve sorumluluk paylaşımının arttırılması için önemli bir adım” olarak adlandırdı ve memnuniyetle karşıladı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.