ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’dan “Müşterek Harekat Merkezi” açıklaması

WASHINGTON – ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Türkiye arasında “Müşterek Harekat Merkezi” kurulması konusunda mutabakata varılmasından “memnun olduklarını” belirtirken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da iki ülke arasındaki görüşmelerinin önemli bir adım olduğunu ve ABD’nin bu konuda bazı adımları atmaya hazırlandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Söcüsü Morgan Ortagus, Türkiye ile yapılan güvenli bölge anlaşmasına ilişkin, “Kuzey Doğu Suriye’de kurulacak güvenli bölge açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Sözcü Ortagus açıklamasında şunları kaydetti:

“Ankara’da bu hafta yapılan askeri görüşmelerde, Suriye’nin kuzeydoğusunda NATO müttefikimiz Türkiye’nin, meşru güvenlik endişelerine cevap verecek, sürdürülebilir bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına yönelik ilerleme sağlandı. Bu bağlamda planlama ve uygulamaya devam edebilmek için Türkiye’de bir ‘ABD-Türkiye Müşterek Harekat Merkezi’ kurmayı amaçlıyoruz.”

Açıklamasında, güvenlik mekanizmasının kademeli olarak hayata geçeceğini belirten Ortagus, ABD yönetiminin gerekli adımları en kısa sürede atmaya hazırlandığını ve bu süreç kapsamında Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Pentagon: Önemli bir adım

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson da yaptığı açıklamada ABD ve Türkiye heyetleri arasındaki görüşmelerinin önemli bir adım olduğunu ve ABD’nin bazı adımları atmaya hazırlandığını bildirdi.

Robertson, görüşmelerin NATO müttefiki Türkiye’nin meşru endişelerini giderme konusunda Suriye’nin kuzeydoğusunda sürdürülebilir bir güvenlik mekanizması oluşturulması yönünde ilerlemeler sağladığını belirtirken güvenli bölge ifadesini kullanmadığı dikkat çekti.

Robertson açıklamasında şunları kaydetti:

“Ankara’da bu hafta yapılan askeri görüşmelerde, Suriye’nin kuzeydoğusunda NATO müttefikimiz Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerine cevap verecek sürdürülebilir bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına yönelik ilerleme sağlandı. Bu bağlamda planlama ve uygulamaya devam edebilmek için Türkiye’de bir ‘ABD-Türkiye Müşterek Harekat Merkezi’ kurmayı amaçlıyoruz. Güvenlik mekanizması kademeli olarak hayata geçecektir. ABD, bazı adımları hemen atmaya hazırlanmaktadır ve bu konuları Türkiye ile konuşmaya devam etmektedir.”

Güvenlik mekanizmasının aşama aşama uygulanacağını belirten Robertson, ABD’nin Türkiye’yle müzakereler devam ederken bazı aktiviteleri hızlıca uygulamaya hazır olduğunu vurguladı.

Ankara’daki görüşmeler

ABD askeri yetkilileriyle Türk yetkililer, Ankara’da Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos’ta yaptıkları görüşmelerde, Suriye’nin kuzeyinde ABD ile koordineli şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgenin kurulmasını görüşmüşlerdi.

Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek tedbirlerin bir an önce uygulanması, bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabakata varmışlardı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türk ve ABD askeri yetkililerince, güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da anlaşmaya varılmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.