Published On: Tue, Aug 6th, 2019

Ulusal ve uluslararası en prestijli ödüllerin sahibi ABD’nin ikon yazarı Toni Morrison yaşamını yitirdi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – “Sevgili”, “En Mavi Göz” ve “Süleyman’ın Şarkısı” gibi romanların yazarı, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi ilk siyahi Amerikalı Toni Morrison 88 yaşında vefat etti.

Bir çok ulusal ve uluslararası prestijli ödülün sahibi Amerikalı kadın yazar Toni Morrison’un yayıncısı Alfred A. Knopf, ülkenin ünlü ikon yazarının New York’ta vefat ettiğini duyurdu.

Afro-Amerikalı işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak 1931’de Ohio’nın Lorain kentinde doğan Toni Morrison, mavi gözlere sahip olmak isteyen küçük bir siyah kızın hikayesini anlatan “En Mavi Göz” adlı kısa romanını 19 yaşında yayımladı. Üçüncü romanı “Solomon’un Şarkısı” ile ulusal anlamda beğenilerek ün kazanırken, pek çok ödül alan Morrison, 1987’de en çok ödül alan romanı Sevgili’yi (Beloved) yayımladı.

Eserlerinde ırkçılık karşıtı görüşleriyle bilinen Morrison, köleleştirilen Afro-Amerikalı bir kadın olan Margaret Garner’ın gerçek hikayesinden esinlenilerek yazdığı Sevgili’nin ardından, 1988’de Pulitzer ve 1993’te de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Bu ödülün verildiği ilk siyahi Amerikalı kadın ünvanının sahibi olan Morrison’un aynı eseri, 1988’de beyaz perdeye uyarlanırken, başrolde ünlü Amerikalı siyahi televizyoncu Oprah Winfrey oynamıştı.

Eserlerinin her birinde, Amerikan yaşamında siyahiliği düşünen ve inceleyen bir yol bulmayı başaran Morrison, vizyoner güçle karaketerize ettiği romanlarında, Amerikan gerçekliğinin temel bir yönüne hayat vermesiyle tanınıyordu.

Yazarın, “En Mavi Göz”, “Sevilen”, “Sula”, “Ötekilerin Kökeni”, “Tanrı Çocuğu Korusun”, “Merhamet” ve “Süleyman’ın Şarkısı” gibi eserleri Türkçe’ye de çevrilen romanlar arasında bulunuyor.

Aynı zamanda, “Hepimiz ölüyoruz, hayatın anlamı bu olabilir. Fakat dil kullanıyoruz. Hayatlarımızın değerini ölçen de bu olabilir” sözüyle de tarihe geçen Morrison, 2012’de dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası’yla onurlandırılmıştı. Özgürlük Madalyası, 1963’de Başkan Kennedy döneminden bu yana dağıtılan ve ülkede bir sivile verilen en yüksek onur olarak biliniyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama 2012 yılında Beyaz Saray’da ağırladığı ünlü yazara, ülkenin en prestijli ödülünü düzenlenen törenle Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı takdim etmişti. Fotoğraf: Başkan Barack Obama Dönemi Beyaz Saray Arşivi

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>