ABD’den Venezüela’ya yeni yaptırımlar hamlesi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump imzaladığı Başkanlık Kararnamesi ile Venezuela devletinin ABD’deki tüm mal varlıklarını dondurdu.

Beyaz Saray Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, “Hazine Bakanı’na, Dışişleri Bakanı ile istişare ederek, Nicolas Maduro’ya ve onun gayrımeşru rejimine destek sağlayan kişilere yaptırım uygulama yetkisi verdiği” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, bunlara ek olarak, yaptırım uygulanacak kişilerin ABD’ye girişinin de kısıtlanacağı bilgisi yer aldı.

Beyaz Saray’ın açıklamasında, yeni kararnamenin, demokratik olarak seçildiği belirtilen “Venezuela Ulusal Meclisini ya da Geçici Devlet Başkanı Juan Guaido’yu baltalayanları doğrudan hedef aldığı” ifadesine de yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da, ABD’nin “bölgedeki ve dünyadaki demokratik ortaklarıyla birlikte, demokratik olarak seçilmiş Ulusal Meclis, “Geçici Devlet Başkanı” Guaido ve ülkelerinde anayasal düzenin yeniden kurulmasını ve demokratik düzenin yeniden gelmesini isteyen Venezuela halkının yanında” olduğu kaydedildi.

İnsani ihtiyaçlar muaf tutuldu

Açıklamada Başkan Trump’ın imzaladığı kararnamenin, eski Maduro rejimini ve onu destekleyenleri doğrudan hedef aldığı ve bunların bir ambargo olmadığı belirtilirken, yiyecek, giyim gibi eşyaların sağlanması da dahil, insani acıları dindirmek amacıyla kullanılacak ilaçların ve insani faaliyetle ilgili işlemlerin muaf tutulduğu kaydedildi.

Venezuela, ABD’yi BM’ye şikayet etti

ABD’nin en son yaptırımlarını “ekonomik terörizm” olarak nitelendiren Venezüela’nın BM Daimi Temsilcisi Samuel Moncada, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi’ne ve BM Genel Sekreteri’ne mektup gönderdiğini bildirdi.

ABD’nin uluslararası barışı tehdit ettiğini ve savaş suçu işlediğini ileri süren Büyükelçi Moncada, “uluslararası barışı tehdit eden” eylemlerin soruşturulmasını isedi.

Macado basın toplantısında, yaptırımların insan haklarınının büyük ihlali olduğunu belirtirken, Venezüela halkını açlığa mahkum etme amacını taşıdığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.