ABD-Çin ticaret savaşı tırmanırken, piyasalarda rekor düşüşlere neden oldu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarında ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ürünlerine ek vergi getirmesiyle iki ülke arasındaki uzlaşma tamamen sona ererken, biri birilerine karşı aldıkları karşılıklı ticaret hamleleri, Wall Street başta olmak üzere bir çok borsada, yılın rekor kayıplara neden oldu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nde sağladığı uzlaşma son buldu.

ABD Başkanı Donald Trump 300 milyar dolarlık ürüne eylül ayından itibaren yeni vergiler getirileceğini açıklamasının ardından, Çin ABD tarım ürünlerinin ithalatını durdurma kararı alırken, Çin Yuan’ının değerini son 11 yılın en düşük seviyesini görmesiyle Başkan Trump Çin’in manipülasyon yaptığını belirtti. Ardınan ABD Hazine Bakanlığı, Çin’i “döviz manipülatörü” olarak ilan ettiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki savaş, Asya borsaların son 10 aydaki en büyük günlük kaybını yol açarken, Wall Street pazartesi günü, 2019 yılındaki en büyük kaybını yaşadı. Dow Jones Endeski, yüzde 2.90’luk düşüşle 767 puan kaybetti.

Wall Street’in VIX Volatility Index’i (endişe termometresi) yüzde 19,03’e çıkarak 13 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Avrupa’daki endişe termometresi V’TX da ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Böylelikle iki ülke arasındaki ticaret savaşı de en üst noktasına ulaşırken, iki ülkenin aldıkları kararlar, yatırımcılarda gelecek açısından büyük endişeye neden oldu. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının farklı alanlara da yayılacağı ve sadece iki ülkeye değil, bir çok ülkeye hiç olmadığı kadar yansımaları olacağı tahmin ediliyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarına haziran ayında ara verilmesinin ardından önceki haftaki iki ülke arasındaki müzakereler düşük profilli geçmişti.

20 trilyon dolarlık ABD ekonomisi

20 trilyon dolarlık ekonomiye sahip ABD’nin Çin’e toplam 150 milyar dolarlık ürün satarken, Çin’in ABD’ye sattığı ürünün toplam değeri 600 miyar dolar düzeyinde, ticaret savaşından ABD karlı çıkar şeklinde düşünürken, bazı ekonomistler de bu savaşın bu şekilde devam etmesiyle ABD’nin 2020’de durgunluğa girebileceği urasında bulunuyor.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.