BM’den Suriye’de sivillere yönelik saldırılara karşı soruşturma

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’de Beşşar Esed rejiminin ve Rusya’nın hastane saldırılarına ilişkin soruşturma başlatacak.

BM Genel Sekreteri Guterres BM Güvenlik Konseyi’nin 10 üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Polonya, Endonezya, Kuveyt, Peru ve Dominik Cumhuriyeti’nin talebi üzerine, Esed rejiminin ve Rusya’nın hastane saldırılarına ilişkin soruşturma başlatma kararı aldı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden karara ilişkin açıklamada, “BM Tüzüğü’nün 97. Maddesi uyarınca kendisine verilen yetki çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında 17 Eylül 2018’de Suriye’de İstikrar Anlaşmasının imzalanmasından bu yana Suriye’nin kuzeybatısındaki bir dizi olayı soruşturmak için BM Genel Merkez Soruşturma Kurulu kurmaya karar aldığı” ifadesine yer verildi.

Karara göre, İdlib’de hastane ve okul gibi sivil altyapılara yönelik saldırıların soruşturulacağı belirtilen açıklamada, Guterres’in soruşturma kapsamında tüm taraflara iş birliği çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca soruşturma kurulunun, olaylardaki gerçeklerini tespit edip, çalışmalarını tamamladıktan sonra Genel Sekreter’e rapor vereceği belirtildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi Rusya kararı memnuniyetle karşılamazken, Konseyin diğer daimi üyesi Çin de soruşturma kararı için talepte bulunan 10 BM Güvenlik Konseyi üyesi arasında yer almamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.