Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan BM’ye YPG / PKK ile eylem planı tepkisi

ANKARA (TURKISH JOURNAL) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonla arayarak, “BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisinin sözde Suriye Demokratik Güçleri ile eylem planı imzalaması” konusunu görüştü.

Önceki gün katıldığı televizyon programında BM Genel Sekreteri Guterres’in silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba’nın “SDG” ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile eylem planı imzalamasına tepki gösteren Çavuşoğlu, bugün de bizzat Genel Sekreter Guterres’e Türkiye’nin rahatsızlığını dile getirdi.

Çavuşoğlu’ndan önce de Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Guterres’e Türkiye’nin rahatsızlığını ve yazılı pretostosunu iletmişti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric sözkonusu anlaşmayı “Özel Temsilcinin (Virginia Gamba) eylemleri, SDG ya da daha önce de görüşmeler yapmış olduğu hiçbir silahlı gruba siyasi meşruiyet tanındığı anlamına gelmiyor. Onun görevi çocukları çatışmalardan kurtarmak ve kendisi buna odaklanıyor. Örgütle etkileşimi hiçbir şekilde herhangi bir gruba meşruiyet tanımıyor.” ifadeleriyle savunmuştu.

BM Raporuna göre YPG bünyesinde 224 “çoçuk savaşçı” bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.