Published On: Fri, Jul 5th, 2019

BM Güvenlik Konseyi’nden Libya’daki saldırıya kınama ve çatışmalara son verme açıklaması

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – BM Güvenlik Konseyi, Libya’da sığınmacı merkezine düzenlenen ve 53 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısını kınayarak savaşan taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

BMGK, İngiltere tarafından hazırlanan, Libya’da salı günü bir sığınmacı gözaltı merkezini hedef alan ve 53 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısını kınayan bir basın açıklaması yayımladı.

BMGK’nın 15 üyesi tarafından onaylanan metinde, “tüm tarafların acilen gerginliği azaltması ve ateşkes ilan etmesi gerektiği” belirtildi.

Açıklamada ayrıca, ülkede savaşan taraflara siyasi görüşmelere dönmesi, uluslararası kamuoyuna da Libya’ya yönelik silah ambargosuna uyması için çağrısı yer aldı.

BM Güvenlik Konseyi’nde çarşamba günü kapalı kapılar ardında yapılan Libya toplantısının ardından, ABD’li diplomatlar İngiltere’nin sunduğu metin üzerinde Washington ile istişarede bulunmak için zaman talebinde bulunmuşlardı.

BM, saldırının sorumlusunun belirlenmesi için bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunurken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, savaşan taraflara, sivilleri korumak için söz konusu gözaltı merkezinin koordinatlarını dahi vermiş olmalarına rağmen böyle bir saldırının gerçekleşmesinden duyduğu öfkeyi dile getirmişti.

Libya’nın başkenti Trablus’ta büyük bölümünü diğer Afrika ülkelerinden gelenlerin oluşturduğu yaklaşık 600 sığınmacının tutulduğu gözaltı kampının vurulması sonucunda 53 kişi hayatını kaybederken, 130 kişi de yaralanmıştı. BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü de cuma günü yaptığı açıklamada, sığınmacı merkezinde hayatını kaybedenlerden altısının çocuk olduğunu duyurdu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>