Published On: Sat, Jun 29th, 2019

Trump’la görüşen Erdoğan: “Yaptırım, stratejik ortaklar arasında olmaz”

Share This
Tags

OSAKA (TURKISHJOURNAL) – Japonya’nın Osaka kentinde, ABD Başkanı Donald Trump’la görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S400 alımı nedeniyle ABD’nin olası “Türkiye’ye yaptırım”ı konusunda, “stratejik ortaklar arasında olmaz diye düşünüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nin düzenlendiği INTEX Osaka Fuar Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

G20 zirvesinin ikinci gününde ABD Başkanı Trump ile başta S400’ler, ve F35 savaş uçağı konu başlıkları olmak üzere, bir çok konuda ikili bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan, görüşmenin ardından düzlediği basın toplantısında, S-400 “Anlaşmamız bitmiştir. Teslimat sürecinde olan bir anlaşmayı inkar etmemiz yakışmaz. Bu iş bitti” dedi.

Erdoğan, ABD yaptırımları ile ilgili açıklamadasına ise, ‘Öyle bir görüntü yok. Stratejik ortaklar arasında olmaz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

F-35 uçaklarının teslim süreci konusunda, Türkiye’nin toplamda 116 uçak alması gerektiğini belirten Erdoğan, ödemelere devam edildiğini belirtti. Erdoğan, Türkiye’nin 1 milyar 400 milyon dolarlık ödemesini yapmış olduğunu hatırlattırken, “Biz projenin pazarı değil ortak üreticisiyiz” dedi.

Terörle mücadele çağrısı

Konuşmasında, “Demokrasiye kasteden darbecilerin ‘siyasi sığınmacı’ kılıfı altında korunması ve kollanmasının faturası tüm insanlık için ağır” olacağını belirten Erdoğan, G20 liderlerine terörle mücadele konusunda yaptığı çağrıda şunları söyledi:

“G20 ülkelerinin terörizmle mücadele konusunda ilkeli, tutarlı ve kararlı bir duruş sergilemesi gerekiyor. Terörün kanlı yüzüyle son dönemde birçok ülke yüzleşti. Tüm devletlerin teröre ‘terör’ deme erdeminin artık göstermesi gerekiyor. Suriye sınırında ciddi ayrım yaşanıyor. Etnik temizlik yaşanan, insanları topraklarından eden terör örgütleri el üstünde tutuluyor. Ülkemize darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütü bazı ülkeler tarafından el üstünde tutuluyor. Uluslararası toplum Brevik katliamından ders çıkarmamış, benzer ırkçı saldırılar devam etmiştir.”

Mülteci ve İnsan Hakları hatırlatması

Konuşmasında, Türkiye’nin 3.6 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Erdoğan, insan hakları konusunda batılı devletlerin insanlık sınavından geçemediğini söyledi.

Uluslararası topluma, elini taşına altına koyma çağrısında bulunan Erdoğan, Türkiye’nin mültecilere yardımlarını sürdürebilmesi için uluslararası toplumların desteğinin olması gerektiğini kaydetti.

Dünya basınına Kaşıkçı eleştirisi

Basın toplantısında Kaşıkçı cinayetiyle ilgili düşüncesini de dile getirerek, “cinayetin aydınlığa kavuşturulması, sorumlulardan hesap sorulması uluslararası toplumun görevidir” diyen Erdoğan, cinayetin üzerinin örtülmemesi için çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Konuyu yeterince gündeme getirmediği gerekçesiyle uluslarası basını eleştiren Erdoğan, “Doların alamayacağı şeyler olmalı. Onlardan birinin de kalem olduğuna” ifadesini kullandı.

Mursi’nin ölümü açıklığa kavuşturulmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında ayrıca, Mısır Eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi’nin şüpheli ölümünün de mutlaka açıklığa kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Erdoğan, “Mısır’ın seçimle başa gelip, darbeyle indirilen eski Cumhurbaşkanı Mursi için de aynı adımı bekliyoruz. Duruşma salonunda vefat etmiş, yarım saat hiçbir müdahale yapılmaksızın gelişen durum demokrasi ve insanlığa sahip çıkılmasını beklerdik.” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>