Published On: Fri, Jun 28th, 2019

Dünya liderleri, Osaka’daki G 20 zirvesinde bir araya geldi

OSAKA (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin ev sahipliğinde Japonya’nın Osaka kentinde yapılan G20 Zirvesi, 28 Haziran Cuma günü sabahı düzenlenen açılış töreniyle resmen başladı.

INTEX Osaka Fuar Merkezi’ndeki G20 zirvesinde liderler dünyanın en kronik sorunlarına çözüm konusunda çoklu görüşmeler ile birlikte ikili görüşmelerine başladı.

Osaka’daki zirvenin ilk gününde, G20’de bu yılın ana temaları arasında bulunan dijital ekonomi, küresel ekonomi, ticaret ve yatırım oturumları gerçekleştirildi.

Japonya Başbakanı Abe’nin liderlerle tek tek tokalaştığı zirvenin ilk gününde, Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyanın gelişmiş 20 ülkesinin liderlerinin yer aldığı “Küresel Ekonomi”, “Ticaret ve Yatırımlar” temalı oturum ve çalışma yemeğine katıldı.

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir arada bulunduğu grupla ayak üstü sohbet etti.

Erdoğan daha sonra Guterres, Dünya Bankası Başkanı Malpass’ı ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’i kabul etti. Daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile de ikili birgörüşme gerçekleştiren Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik ediyor.

Başkan Trump Japonya Başbakanı Abe ve Hindistan Başbakanı Modi ile üçlü bir görüşme gerçekleştirirken, Trump daha sonra Modi ile de ikili görüşmede bir araya geldi. Trump toplantıda, Hindistan’ın “ABD ürünlerine kasten yüksek vergi” koymasından şikayetçi oldu.

Trump’ın aklı ABD’deki Demokratların tv münazarasında

Başkan Trump her zamanki gibi sıradışı siyasetçi tavırları ve konuşmasıyla ilgi odağı olmaya devam ederken, zirveye hasta hasta gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Trump Merkel ile görüşmesinde Demokrataların televizyon münazarısını gündeme getirmesi, aklının iç siyasette başkan adaylığı için karşısına çıkacak Demokrat rakibinde olduğuna işaret etti.

Putin-Trump görüşmesinde Trump’ın güldüren talebi

Trump zirvenin ilk gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin başında bir gazetecinin Rus liderini seçimlerle ilgili uyarıp uyarmayacağını sormasından sonra Trump Putin’e doğru parmağını sallayarak, “Seçime müdehale etmeyin, seçime müdehale etmeyin lütfen” diye tekrarladı.

Görüşmeye Trump ile birlikte, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın damadı ve Beyaz Saray Danışmanı Jared Kushner, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da katıldı.

Guterres İklim Değişimine odaklandı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres zirvenin basın toplantısında.

Zirvenin ilk saatlerinde basın toplantısı düzenleyen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres iklim değişimine odaklandı.

Liderleri Eylül 2019’da New York’ta yapılacak İklim Zirvesi’nde ağırlayacak olan iklim değişimine dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

“İklim değişikliği bizden daha hızlı ileriyor. Avrupa’da sıcak dalgaları görüyoruz, Afrika’da kuraklık… Afrika ve Karayipler’de bile fırtınalar oluyor. Hatta ABD bile. Daha yoğun, daha dramatik, kötüleşen insani sonuçlarla ve daha sık hale gelen, doğal afetlerin çoğaldığını görüyoruz. Ve buzulların eridiğini, mercanların beyazladığını, Kuzey Kutbu’nun buzla kaplı alanlarının en düşük seviyelere ulaştığını görüyoruz. Grönland ve Antarktika’daki erimeleri görüyoruz, bu çok endişe verici.”

Guterres basın toplantısında, İran-ABD arasındaki gerginlik, dijital ekonomi ve göçmenlik konularıyla birlikte, 2030 hedeflerine ulaşılması için özel sektörün mobilizasyonun önemine değindi.

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Prens Selman arasında poz verdi

İlk günde liderlerin aile resmi öncesinde, Başkan Trump’ın salona Rusya Devlet Başkanı Putin ile birlikte gelmesi, Trump’ın daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın omuzuna dokunması, ardından Suudi Velihat Prens Bin Selman’la samimi tokalaşması dikkat çekti. Trump zirvedeki aile resminde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bin Selman arasında kameralara poz verirken, Erdoğan’ın yanındaki diğer lider ise Endonezya Devlet Başkanı Joko oldu.

İki günlük zirvede, devam eden ABD-Çin ticaret savaşı ve Washington ile Tahran arasındaki gerginlik başta olmak üzere, artan küresel gerilimlere çözüm aranacak.

ABD ile Türkiye arasındaki F35 krizi ve Rusya’dan S-400 satın alımıyla yaşanan sorunlar da zirvede çözüm aranacak önemli konular arasında bulunuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>