Published On: Sun, Jun 23rd, 2019

Ak Parti’nin yıldızını cilaladığı İmamoğlu bu kez rekor oyla kazandı

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL) – Tartışmalı şekilde iptal edilen 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yapılan 23 Haziran seçimlerinin galibi, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu oldu.

Yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı adayı İmamoğlu, Cumhur İttifakı adayı eski Ulaştırma Bakanı ve Başbakan Binali Yıldırım’a karşı zaferini ilan etti.

31 Mart seçimlerinde sandıktan az farkla önde çıktıktan sonra 18 gün yaptığı belediye başkanlığı görevinde, doğrudan halkın cebine yansıyan kararlara imza atan İmamoğlu, bu kez son 35 yılın seçim rekorunu kırarak, yüzde 54 oyla yeniden seçilirken rakibi Yıldırım’a 9 puan fark attı.

İstanbul’da halka hitabında, CHP söyleminin dışında, Ak Partilileri de kucaklayan, sevgi ve barışı öne çıkaran, Türk siyasetinin pek alışık olmadığı bir dil kullanan ve “Herşey Çok Güzel Olacak” sloganıya umut dağıtan, camiye giden, rakibine göre daha genç ve diri görünen İmamoğlu seçimin galibi olurken, millet iradesi sandıkta, Ak Parti’ye büyük bir ders niteliğinde tepki oylarıyla kendini gösterdi.

FETÖ’nün hain kanlı darbe girişimi ve iyi yönetilemeyen rahip Andrew Brunson krizinin Türk ekonomisine açtığı yaranın halkın cebine yansıması kadar, “metal yorgunluğu” yaşayan, tabanla bağı incelen Ak Parti’nin başta bir takım yanlış ekonomi politikaları sonucunda halkın alım gücünün düşmesi karşısında, kendini başarılı şekilde “çözüm” ve “yeni bir umut” olarak halka anlatan İmamaoğlu, tarihi seçim başarısına imza attı.

23 Haziran İmamoğlu ile birlikte Türk demokrasisi adına önemli bir kazanım ve başarı olarak tarihe geçti.

Açıklanan en son duruma göre İstanbullular oylarını şu şekilde kullandı:

İstanbul seçimlerinde Anadolu Ajansı’nın (AA) sonuçları:
Açılan sandık oranı: Yüzde 99,37
Ekrem İmamoğlu: Yüzde 54.03
Binali Yıldırım: Yüzde 45,09

ANKA Ajansı verilerine göre ise son durum şu şekilde: Açılan sandık sayısı: 30.715
Sandık oranı: Yüzde 98.49
Kalan sandık sayısı: 471
Oy farkı: 819.736
Ekrem İmamoğlu: Yüzde 54.31
Binali Yıldırım: Yüzde 44.80

Bugünkü seçimde İstanbul, 5 yıl boyunca görev yapacak Büyükşehir Belediye Başkanını seçti. Seçimde, Cumhur İttifakı’nın (AK Parti) adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı’nın (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi’nin adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi’nin adayı Mustafa İlker Yücel yarışıtı.

31 Mart seçimlerindeki sandık seçmen listeleri, yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimde de kullanıldı. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için bu süreçte 18 yaşını dolduranlar ve askerden gelenler oy kullanamadı.

İstanbul’un 39 ilçesinde, 62’si cezaevi, 156’sı seyyar olmak üzere toplamda 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullandı. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için tüm ilçelerde seyyar sandıklar oluşturuldu.

İmamoğlu’nda ilk açıklama

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, seçim sonuçlarına ilişkin ilk açıklamasında, “İstanbulumuza bugünkü seçimin neticeleri hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun” dedi.

“Bugün 16 milyon İstanbullu demokrasiye olan inancımızı, adalete olan güvenimizi tazelemiştir. Bunu yalnız bana oy verenler değil, seçimleri büyük olgunluk ve sükunet içinde geçiren bütün vatandaşlarımız sağlamıştır. Her birine yürekten teşekkür ediyorum. Halkımıza, İstanbullu hemşehrilerime minnet duygularımı iletiyorum. Sizler Türkiye’nin demokrasi itibarını tüm dünyanın gözleri önünde korudunuz ve Türkiye’yi yakın coğrafyadaki bazı ülkelere benzetme gayretinde olan dünya ülkelerine de işin aslını öğrettiniz. Yüzyılı aşan demokrasi geleneğimize milletçe sahip çıktınız, teşekkürler İstanbullu hemşehrilerim.” diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu, teşekkür etmesi gereken çok insan olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İstanbullu hemşehrilerime, başta sevgili eşime, oğullarıma, kızıma, sevgili anne babama, kız kardeşime ve bütün aileme, CHP ve İYİ Parti’nin genel başkanlarına, genel başkan yardımcılarına, milletvekillerine, Anadolu’nun dört bir yanından gelen belediye başkanlarına, il ve ilçe başkanlarımıza, İstanbul’daki ilçe başkanlarımıza, ilçe belediye başkanlarımıza, kadın ve gençlik kollarımıza, CHP ve İYİ parti örgütlerine, sahada çalışan üyelerine ve özellikle sayıları 150 bini aşan demokrasi ve adalet davasına inanan yürekli İstanbul gönüllülerine, yanımızda duran tüm partililere, HDP seçmenlerine, MHP seçmenlerine, AK Parti seçmelerine, Saadet Parti’li seçmenlere, Vatan Partisi, DSP, Büyük Birlik Partisi seçmenlerine, tüm siyasi parti seçmenlerine, aynı mahalledeki komşularımıza, insanlarımıza, vatandaşlarımıza, ister Türk ister Kürt ister Çerkez ister Ermeni, Rum, Musevi ister Süryanilere, yani kısacası şehrin ve milletin asil vatandaşlarına, yakın yol arkadaşıma, İstanbul’un çocuklarına, dualarıyla beni ayakta tutan hanımefendilere, annelerimize, ninelerimize, kadınlara, başarılı kampanyayı planlayan, yöneten kampanya direktörümüze, çalışma arkadaşlarına, ilk günden beri yanımda olan basın danışmanıza, yüzlerce yol arkadaşıma, polis ve koruma arkadaşlarıma, tüm güvenlik görevlilerine, meydanlarda, sandıklarda görev yapan yüzlerce demokrasi aşığı görevlilerimize, sivil toplum kuruluşlarına, benimle ve demokrasi mücadelemize şiir yazan, şarkı türkü besteleyen, fikir destek veren milyonlarca vatandaşımıza, kimisi abi, kimisi arkadaşım, kimisi evladım diyen o güzel insanlara, yurdumun güzel insanlarına ve tüm 16 milyon İstanbulluya yürekten teşekkür ediyorum, minnet duygularımı iletiyorum.”

“Sandıktan sefer görev emri çıkmıştır”

Seçimi bir kişi, bir parti, bir grup, bir kesimin değil bütün İstanbulluların, bütün Türkiye’nin kazandığını vurgulayan İmamoğlu, bunu şu an belki herkes tam olarak hissedemese de kısa sürede herkesin böyle hissedeceğini belirtti.

Ekrem İmamoğlu bunu sağlamak için canla başla çalışacağını, hiç kimseyi ayırmayacağını, dışlamayacağını ifade ederek, “Bugün benim için sandıktan sefer görev emri çıkmıştır. Vatandaş bana İstanbul’un işsizlik ve yoksullukla mücadele seferberliğini, yeşil alanlarla donatma seferberliğini, hızlı, kaliteli ve ucuz ulaşım seferberliğini başlatmak ve sonuca ulaştırmak için kutsal bir görev vermiştir. Bu benim hayatımdaki en değerli, en gururlu, en onurlu görevdir. Bu görevi çocuklarıma, eşime, aileme, tüm İstanbullulara mahcup olmadan layıkıyla yapmaktan başka bir hiçbir gündemim, önceliğim yok ve olmayacaktır.” diye konuştu.

“Egemenlik kayıtsız ve şartsız sadece ve sadece milletindir”

Bu seçimin, oluşturdukları İstanbul ittifakının Türkiye için var olan pek çok ön yargıyı da yok ettiğini kaydeden İmamoğlu, hayat tarzı, görünüşü, konuşması, siyasi düşüncesi, birbirinden çok farklı insanlar olarak sevgi ve saygı ortaklığında buluştuklarını anlattı.
“Bugünden sonra her kim giyimine bakarak, hayat tarzına bakarak bir başkası hakkında ön yargı oluşturuyorsa, İstanbul ittifakı aklına gelsin.” diyen İmamoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Artık önyargı ve ayrıştırma dönemi bitmiştir. Kardeşlik, sevgi ve saygı dönemi başlamıştır. Ben bu kenti tek başıma yönetecek değilim. Öyle bir deha dünyada da yok zaten. Her kesimden, her insanımızdan en üst seviyede yararlanacağım. Siyasi görüşü ne olursa olsun, liyakat, çalışkanlık ve millete hizmet aşkı olan herkes benimle çalışacaktır, çalışabilir. Parti merkezlerinden, parti ilçelerinden, illerinden alınan referans kağıtlarıyla işe girme dönemleri bitmiştir. Partiler kutsal yapılar değildir. Tabu değildir. Dünyaya farklı bir pencereden baksa da temel amacı milletinin kalkınması ve mutluluğu için çalışan yapılar olmasıdır. Yani partiler bir amaç değildir, hizmette araçtır. Bunu her vatandaşımın bilmesini, duymasını istiyorum. Partiler gibi liderleri de kutsal değildir. Bir parti başkanı, bir belediye başkanı ya da bir cumhurbaşkanı, fark etmez, onları kutsallaştırmak, milletin üzerinde bir yere konumlandırmak asla doğru değildir. Liderlerin yeri milletlerin üstü değil, içinde olmayı gerektirir. En büyük millettir, çünkü egemenlik kayıtsız şartsız sadece ve sadece milletindir. “

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>