Başkan Trump’tan, Duda’ya F-35 şovlu Beyaz Saray ağırlaması

BEYAZ SARAY (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Beyaz Saray Oval Ofis’teki pazarlıklarıyla öne çıkan iş adamı kökenli ABD Başkanı Donald Trump, F-35 savaş jeti almak isteyen Polonya Cumhurbaşkanı Andrjey Duda’yı Beyaz Saray Rose Garden’da (Gül Bahçesi) ağırladığı sırada Beyaz Saray üzerinde bir F-35 gösterisi gerçekleşti.

Başkan Trump F-35 uçuşuyla, Başkent Washington’un alışık olmadığı tarihi bir gösteriye imza atarken, 11 Eylül saldırılarılarından sonra ilk defa bir savaş uçağı Beyaz Saray’ın üzerinde geçti.

Bir F-35 Deniz Piyade Birliği pilotu, Duda’nın ziyaretini ve Polonya’nın ABD’den gelişmiş uçakları satın alma anlaşmasını nedeniyle çarşamba günü Beyaz Saray üzerinde uçtu.

Washington’daki F-35 savaş uçağı gösterisi, Beyaz Saray’ın Rose Garden bölümünde düzenlenen basın toplantısın hemen öncesinde gerçekleşti.

Başkan Trump, eşi Melania Trump, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ve eşi Agata Kornhauser-Duda birlikte uçuşu izlerken, uçak pilotuna doğru havaya el sallarlarken, pilotun lider ve eşlerinin el sallamasını görüp görmediğini ve gördüyse onun da aşağıya doğru el salladığını göremedik.

Maliyeti 90 milyon dolar ve bir saatlik uçuş masrafı yaklaşık 44 bin dolar olan F35, 500 millik (804.6 kilometre) bir mesafedeki Güney Carolina’daki üsden kalktı.

Daha önce yaptığı açıklamada, Polonya’nın “32 F-35’i en üst düzeyde satın almayı” kabul ettiğini belirten Başkan Trump, Beyaz Saray’ın Gül Bahçesi’nde Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile yaptığı basın toplantısında, iki ülkenin askeri işbirliğini artırmayı içeren bir anlaşmaya imza attığını bildirdi.

Trump basın toplantısında, F-35 satışına ek olarak, 1000 kadar ABD askerini Polonya’daki ABD üslerine göndereceğini duyurdu.

Polonya Devlet Başkanı Duda bir yıldan daha az bir süre içinde ikinci defa Beyaz Saray’da. (Fotoğraf: Selçuk Acar, Turkish Journal)
, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.