UNICEF: 115 milyon erkek çocuk yaşta evlendi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yayınladığı raporunda, 10 yılda çocuk yaşta evlenen erkeklerin sayısının 115 milyona yakın olduğunu bildirdi.

UNICEF, dünyada çocuk yaşta evlenen erkeklere yönelik ilk kapsamlı raporunu yayımladı.

Raporunda 82 ülkenin 2007-2017 dönemine ait verilerine göre 15 yaşına basmadan evlenen erkeklerin sayısının 23 milyona yakın olduğu belirten UNICEF, çocuk yaşta evliliklerin sadece kızların değil erkeklerin de çocukluklarının çalınması anlamına geldiğini vurguladı.

UNICEF, kırsal bölgelerde yaşayan yoksul ailelerin çocukları ile okula gitmeyen ya da eğitimini çok erken yaşta bırakan çocukların, en büyük risk grubunu oluşturduğunu kaydetti.

Erken yaşta evlendirilen kız ve erkek çocukların toplam sayısı 765 milyona yakın olduğunu bilgisinin yer aldığı raporda, çocuk yaşta evlilikler sorununun erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olduğu ifadeleri yer aldı.

20-24 yaş aralığındaki 5 genç kadından biri 18’inci doğum gününden önce evlendiği belirtilen UNICEF, erkeklerde bu oranın 30’da bir olduğunu kaydetti.

Raporda, Orta Afrika Cumhuriyeti yüzde 28, Nikaragua yüzde 19 ve Madagaskar yüzde 13 ile erkeklerde erken evliliklerin en çok görüldüğü ülkeler olarak sırlandı.

Raporla ilgili açıklamada bulunan UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, çocuk yaşta evlenen erkeklerin, hazır olmamalarına rağmen yetişkinlere ait sorumlulukları almaya zorlandığını belirtti.

Fore açıklamasında, “Erkeklerde erken evlilik, erken yaşta baba olmak ve evin maddi yükünü göğüslenmek, eğitim hayatını ve mesleki fırsatları yarıda bırakmak anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.