BM Güvenlik Konseyi’ne 5 yeni üye ülke

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Estonya, Tunus, Nijerya, Vietnam ve Saint Vincent ve Grenadinler 2020-2021 dönemi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyesi olarak seçildi.

193 üye ülkeden oluşan BM Genel Kurulu, 2020-2021 döneminde BMGK’da görev yapacak 5 geçici yeni üye için seçim yapıldı.

Oylamada, Doğu Avrupa Grubu’ndan Estonya, Afrika Grubu’ndan Tunus ve Nijer, Asya-Pasifik Grubu’ndan Vietnam, Latin Amerika ve Karayipler Grubu’ndan da Saint Vincent ve Grenadinler konseyin geçici üyeliğine seçildi.

Toplam 15 üyenin bulunduğu BMGK’da her yıl yenilenen 5 yeni üye ülkeden biri olan, Estonya ile Saint Vincent ve Grenadinler ilk kez bu koltuğu kazanan ülke oldular.

Halen BMGK üyesi olan Polonya, Peru, Kuveyt, Ekvador Ginesi ve Fildişi Sahili’nin görev süreleri bu yılın bitiminde sona erecek ülkelerin yerine seçilen 5 yeni üye, her ay bir ülkenin başkanlık yaptığı BMGK’da, 1 Ocak 2020’den itibaren 2 yıl boyunca geçici üye olarak görev yapacak.

Konseyinin veto hakkına sahip 5 daimi üyesi, ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’dan oluşurken diğer 10 üye ülke BM’nin 5 coğrafi grubu arasından 2 yıl görev yapmak üzere BM Genel Kurulundaki oylama sonucunda belirleniyor. Adaylar, 193 üyeli BM Genel Kurulunda toplam oyların üçte ikisini alması gerekiyor.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.