Published On: Thu, Jun 6th, 2019

ABD’den bir S-400 açıklaması daha

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Avrupa ve NATO politikasından sorumlu baş direktörü Andrew Winternitz bugün yaptığı açıklamada “Hiçbir önlem bu konudaki kaygılarımızı azaltamaz” dedi.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison’un, Türkiye F-35 jetleri almak istiyorsa Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almaktan vazgeçmesi gerektiğini belirtip, “İkisini birden alamazsınız” açıklamasından sonra Pentagon yetkilisi Winternitz S-400’ler konusunda yeni bir açıklamada bulundu.

Andrew Winternitz, Foreign Policy dergisinin Avrupa’da Savunma konulu bir toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin S-400 almasının ABD için kabul edilemez bir risk oluşturduğunu yineleyerek, “Hiçbir önlem bu konudaki kaygılarımızı azaltamaz” ifadesini kullandı.

Winternitz konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu alım bizim açımızdan Türkiye’nin 2016 zirve bildirgesi uyarınca NATO içerisindeki taahhütleriyle uyuşmuyor. O nedenle Türkiye ile ikili ilişkilerin uzun süre devam etmesini beklediğimizi söyleyebilirim. İlişkilerimiz çok katmanlı ve onlarla sahip olduğumuz bu stratejik ortaklık devam edecek. Bu konuyu onlarla görüşebileceğimizi ve onların da S-400’leri kabul etmeme kararı vermelerini umuyoruz”

ABD: F-35 ve S-400 ikisi birden olmaz

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, CNBC televizyonuna demecinde, Rusya’yı ‘NATO’yu bölmenin ve güçsüzleştirmenin yollarını bulmaya çalışmakla’ suçlayarak Türkiye’nin S-400 satın almasının da Rusya’nın ‘bu planlarının gerçekleşmesine yardımcı olacağını’ ileri sürmüştü.

Hutchinson açıklamasında ayrıca, “Bir Rus hava savunma sisteminin F-35 jetleriyle aynı askeri denetim mekanizması içerisinde yer almasının kabul edilemez” belirtti. Türk yetkililere hitaben ise “Bir seçim yapmalısınız. Ya birini ya diğerini alabilirsiniz, ancak ikisini birden alamazsınız.” ifaderini kullanmıştı.

CNBC’nin haberinde, ‘Türkiye’nin S-400 alımını iptal edip seçimini ABD yapımı Patriot füzeleri satın almaktan yana kullanması için, bu haftanın sonuna kadar zamanı olduğu’ belirtildi.

Ankara ise S-400’lerin, Türkiye’ye konuşlandırılacak F-35’lere karşı oluşturabileceği riskleri değerlendirmek amacıyla çalışma grubu kurulması için ABD’ye teklif götürmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu teklife sıcak baktığı yönünde haberler ortaya atılsa da çalışma grubunun kurulup kurulmayacağına dair resmi bir açıklama yapılmış değil. Bunun yanında, Pentagon’un çalışma grubu fikrine sıcak bakmadığı biliniyor.

Bu arada, Türkiye S-400’lerin alımından vazgeçilmeyeceğini defalarca belirtirken, Rusya da ABD’nin S-400 satışında Türkiye’ye ültimatomlar vermesinin kabul edilemez bir davranış olduğunu bildirmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>