Published On: Thu, May 16th, 2019

Jeff Koons’un 91 cm’lik tavşanı “yaşayan bir sanatçının en pahalı eseri” : 91 milyon dolar

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Amerikalı sanatçı Jeff Koons’un 91 santimetre boyundaki tavşan heykeli, New York’taki açık artırmada, 91 milyon 75 bin liraya satılarak, yaşayan bir sanatçının en pahalı eseri olarak kayda geçti.

Chriestie’s Müzayede Evi, çarşamba akşamı New York’taki merkezinde düzenlediği Bahar dönemi “Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat Akşam Satışı”nda Koons’un 1986 tarihli paslanmaz çelikten yapılan tavaş heyekelini, 91 milyon 75 bin dolara sattı.

Christie’s’in bu satışıyla Koons, yaşayan sanatçılar arasında eseri en yüksek fiayata satılan kişi olurken, önceki rekor, yine Christie’s’in New York’ta 2018 sonbahar döneminde gerçekleştirdiği satışta “Havuzda İki Figür” tablosu 90 milyon 300 bin dolara alıcı bulan İngiliz ressam David Hockney’e aitti.

Koons’un eserinin bu kadar yüksek bir fiyata alıcı bulması, eser ve fiyatla ilgili tartışmalara neden olurken, 60’lı yıllarda Robert Ryman’ın beyaza boyanmış tuvali, ardından Andy Warhol’un ticari çorba kutuları, Jockson Pollack’ın boya damlatarak yaptığı resimleri milyonlarca dolara satılabildiğine göre, metal bir tavşanın da neden astronomik bir fiyata alıcı bulmasın sorusunu akla getirdi.

Jeff Koons’un “Rabbit” (Tavşan) heykeli, Chriesite’s’de sergilendi. (Fotoğraf: Selçuk Acar)

http://www.turkishjournal.com/2019/05/15/monetden-izlenimci-muzayede-rekoru-1107-milyon-dolar/

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>