ABD’de 3 Türk’e “Ellis Adası Şeref Madalyası”

ELLIS ISLAND, NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de yaşayan üç Türk, ülkenin en saygın ödüllerinden Ellis Adası Şeref Madalyası’na layık görüldü.

“Ellis Island Honors Society”nin (Ellis Adası Onur Derneği) verdiği, Ellis Adası Şeref Madalyası ödülleri, New York ve New Jersey eyaletleri arasındaki New York Limanı’nda bulunan Ellis Adası’nda görkemli törenle sahiplerini buldu.

1892’den 1954’e kadar ülkeye gelen göçmenlerin muayene ve kayıt istasyonu olarak görev yapan Ellis Adası Müzesi’nde düzenlenen özel gecede, ABD’nin dünya içecek devi Coca Cola’nın Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, “Turkish Heritage Organization” (Türk Miras Vakfı) Başkanı Ali Çınar ve Internat Pazarlama Derneği Başkanı Sinan Kanatsız, 2019 yılı Ellis Adası Şeref Madalyası aldı.

Bu yıl 34’üncüsü düzenlenen ödül töreninde, Kent, Çınar ve Kanatsız ile birlikte, ABD genelinde 93 kişiye madalya verildi. Ödül alanlar arasında ünlü şarkıcı Paula Abdul, televizyoncu Montel Williams, Mastercard CEO’su Ajay Banha, IBM CEO’su Virginia Rometty, Kongre Üyelerinden Adam Schiff, Google eski CEO’su Eric Schmidt, Dr. Sanjay Gupta, Nobel Ödüllü bilim adamı Dr. Torsten Wiesel, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley ve birçok tanınmış Amerikalı bulunuyor.

Bu yılki ödül törenine, önceki yıllarda ödüle layık görülenler arasında bulunan ve Ellis Adası Derneği Yönetim Kurulunda yer alan Murat Köprülü ve Doktor Mehmet Öz de katıldı.

Askerin törenin de yer aldığı gece, Özgürlük Heykeli önünde düzenlenen havai fişek gösterisiyle sona erdi.

En genç madalya alan Türk

34 yıldır verilen Ellis Island Ödüllerini alan Türkler arasında en genç şeref madalyası alan Türk Ali Çınar oldu. Washington merkezli düşünce kuruluşu olan Turkish Heritage Organization Başkanı olan Ali Çınar, Türk-ABD iliiskilerinin geliştirilmesi ve Türkiye’nin tanıtımı konusunda çalışmalar yapan bir isim olarak biliniyor. Çınar ödülle ilgili Turkish Journal’a yaptığı açıklamada, madalya verilmesinden dolayı mutluluğunu dile getirirken, madalyanın kendisi için bir onur kaynağı olduğunu belirtti. Çınar, ABD’de seçilmiş önemli isimlerle yer almanın Türkiye için de bir başarı olduğunu ifade etti.

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi tarafından resmi olarak tanınan Ellis Adası Şeref Madalyası ödülü, kendi etnik gruplarına, ülkelerine, Amerikan toplumuna ve dünyaya önemli katkılarda bulunan göçmen Amerikan vatandaşlarına veriliyor.

Geçmiş yıllarda ödül alanlar arasında, 7 ABD Başkanı, Rosa Parks, Brooke Shields, Muhammed Ali, Senatörler ve Kongre Üyeleri olmak üzere ABD’nin tanınmış isimleri yer aldı.

ABD’de yaşayan Türklerden Haldun Taşman, Murat Köprülü, İbrahim Kurtuluş, Ergun Kırlıkovalı, Kenan Şahin ve Doktor Mehmet Öz gibi isimler de önceki yıllarda ödül alanlar arasında bulunuyor.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.