Moda dünyasının en görkemli etkinliği Met Gala

NEW YORK (TURKSIH JOURNAL) – 1948 yılından bu yana Metropolitan Sanat Müzesi yararına Costume Institute (Met Kostüm Enstitüsü) tarafından mayıs ayının ilk pazartesi günü düzenlenen Met Gala bu yıl da ünlülerin biri birinden renkli kostüm geçidine sahne oldu. Gala çerçevesinde müzede ‘Kamp: Moda Üzerine Notlar’ (Camp: Notes on Fashion) başlıklı bir sergi düzenlendi.

Gala, Vogue Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour başkanlığında, Gucci’nin kreatif direktörü Alessandro Michele, One Direction müzik grubu eski üyelerinden Harry Styles, şarkıcı Lady Gaga ve tenisçi Serena Williams’ın da desteğiyle yapılırken, serginin küratörlüğünü önceki yıllarda olduğu gibi Kostüm Enstitüsü’nden Andrew Bolton gerçekleştirdi.

‘Kamp: Moda Üzerine Notlar’ adlı sergide, moda, heykel, resim, fotoğraf, baskı ve çizimleri dahil olmak üzere 250’den fazla eser yer alıyor.

Serginin ve galanın teması yazar Susan Sontag’in 1964’de kaleme aldığı denemesindeki 58 değişik tanımla anlatmaya çalıştığı bir “abartılı ve yapay olan şeylere duyulan tutku” ifadesinde kullandığı “camp” olarak belirlendi.

Geçen sene bir kişi için 30 bin dolara bilet satan müze galadan toplam 13 milyon dolar gelir elde etmişti.

Gala’nın bir parçası olan, 9 Mayıs’ta halka açılacak sergideki bazı objeler ile gala ve sergide emeği geçenleri sizler için resimleledik.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.