Amal Clooney’den BMGK’ya, DAEŞ militanlarının yargılanması için 4 öneri

İngiliz insan hakları avukatı, Hollywood yıldızı George Clooney’in eşi Amal Clooney BM Güvenlik Konseyi’nin özel oturumuna katıldı. (Foto. Turkish Journal)

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) -Ali Çınar – İngiliz avukat ve Hollywood yıldızı George Clooney’ın eşi Amal Clooney, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Yedizi kadınlara soykırım ve insanlığa karşı suç işleyen DAEŞ militanlarını yargılamak için “Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk” dahil 4 öneride bulundu.

BM Muhabirleri Derneği’nin (UNCA) 2018 yılında “Yılın Küresel Vatandaşı” (Global Citizen of the Year) ödülü verdiği avukat Amal Clooney, Yezidi soykırımından kurtulan Nadia Murad ile birlikte, BM Güvenlik Konseyi’nin “Çatışma Sırasında Cinsel Şiddet” konusundaki toplantısına katıldı.

15 üye ülkeden oluşan BM Güvenlik Konseyi, dönem başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın başkanlığında, Çatışmada Cinsel Şiddet başlıklı DAEŞ militanları tarafından Yezidi kadınlara karşı soykırımı konu alan bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda BM Güvenlik Konseyi üyelerine hitap eden Amal Clooney, tecavuzün bir silah olduğunu belirterek, Suriye’de SDG’nin (YPG/PYD/PKK), elindeki binlerce DEAŞ’lıyı uzun süre tutamayacağını söyledi.

Clooney, Suriye ve Irak’ta Yezidi kadınlara yönelik soykırımda bulunuarak, insanlığa karşı suç işleyen DAEŞ’in vahşeti konusunda karar vermek için özel bir mahkeme kurulmasını istedi ve Bosna ve Ruanda’daki emsallerini örnek gösterdi. Clooney uluslararası mahkeme önerisinde bulunurken üyelere yönelik ‘Bu sizin Nürnberg anınızdır’ dedi.

DEAŞ karşıtı koalisyon, suçluların yargılanması için harekete geçmezse, üyelerin DAEŞ’li failleri kovuşturmayı düşünmesi gereken dört seçenek olduğunu belirten Clooney seçenekleri şöyle sıraladı:

– Rusya ve ABD’nin karşı çıkması ihtimalline karşı durumu Uluslararası Ceza Mahkemesine iletin.

-Adalete inan ülkelerle anlaşarak bir mahkeme kurun.

-Avrupa Birliği’nden bir mahkeme kurmasını isteyin.

-Irak’ın BM anlaşmasını imzalamasıyla, Sierra Leone ve Kamboçya’daki savaş suçlarını kovuşturmak amacıyla kurulan BM yargılamaları gibi hibrit bir mahkeme kurun.

Clooney BMGK’daki toplantıda, Yezidi soykırımdan ve insan kaçakçılığından kurtulan ve 2018’de Nobel Barış Ödülü Ödülünü sahibi olan
Nadia Murad ile yan yana oturdu.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.