Bugün Uluslararası Dünya Günü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) Ali Çınar – Bugün, her yıl kutlanan Uluslararası Doğa Ana (Dünya) Günü (International Mother Earth Day).

İnsan faaliyetleri tarafından tehdit edilen canlılara dikkat çeken gün, şimdiki ve gelecek nesillerin ekonomik, sosyal ve çevresel ihtiyaçları arasında adil bir denge sağlamak için, doğa ve Dünya ile uyumu teşvik etmek amacıyla başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere tüm dünya genelinde kutlanıyor.

Gün aynı zamanda 1992 Rio Deklarasyonunda çağrıldığı gibi, bugünün ve gelecekteki insanlığın ekonomik, sosyal ve çevresel ihtiyaçları arasında adil bir denge sağlamak için doğa ve Dünya ile uyumun sağlanması için ortak bir sorumluluğa işaret ediyor.

Her yıl dünya çapında milyonlarca inşan, ağaç dikerek ya da mahallelerini temizleyerek bu anlamlı güne katkıda bulunuyor.

Uluslararası Dünya Günü, gezegenin refahı ve desteklediği tüm yaşam ile ilgili sorunlara dünya çapında halkın bilinçlendirilmesi için bir fırsat sunarken, dünyanın birçok yerinde, Dünya Mirası alanları, doğanın tehlike altındaki türlerin son kaleleri olarak biliniyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki deniz alanlarının neredeyse üçte biri, sürdürülemez veya yasadışı balıkçılık tarafından tehdit edilmektedir. Sichuan Dev Panda Sanctuaries – Wolong, Mt Siguniang ve Jiajin Dağları (Çin), en ikonik tehdit altındaki türlerden biri olan dünya pandalarının% 30’undan fazlasına ev sahipliği yapıyor.

İklim değişikliğinin etkileri ile birlikte Dünya Mirası korumasının karşılaştığı zorluklar, insanlık tarihinde benzeri görülmemiş boyutlara ulaşırken,. tüm paydaşlar arasında ortak ve ortak işbirliğine duyulan ihtiyaç bir zorunluluk haline geldi.

BM gün dolayısıyla yaptığı açıklamada, birçoğu tehdit altındaki türler için kritik ekosistemler ve gezegenimizin yaşam desteği için hayati kaynaklar olan Dünya Mirası alanlarını korumak için birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.