Duvar için hükümeti kapatan Trump şimdi de olağanüstü hal ilan edecek

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, başkanlığının 2. yılında en uzun süreli hükümetin kapanmasını gerçekleştirirken, başkanlık kararnamesi ile olağanüstü hal kararı alarak yeni bir tarihi karara daha imza atacak.

En büyük seçim vaatlerinden biri olan Meksika sınırına inşa edilecek duvar için istediği 5,7 milyar dolarlık bütçe üzerinde Kongre’de anlaşma sağlanamaması yüzünden hükümeti 35 gün süreyle kısmen kapatan Trump’ın şimdi de başkanlık kararnamesiyle olağanüstü hal ilan edeceği bildirildi.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Başkan Trump’ın hükümetin yeniden kapanmasını önleyecek sınır güvenliği anlaşmasını imzalayacağını ancak ABD-Meksika sınırına duvar inşası için gereken ödeneği çıkarmak için ulusal acil durum ilan edeceğini söyledi. Daha sonra Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da yaptığı açıklamada Trump’ın olağanüstü hal kararı alacağına dair McConnell’in açıklamasını teyit etti.

McConnell Senato’daki açıklamasında, Başkan Trump’la yaptığı konuşmaya göre, Trump’ın tasarıyı imzalamaya hazır olduğunu aktarırken, “Aynı zamanda da ulusal acil durum ilan edecek ve ben de kendisine bir ulusal acil durum ilanını destekleyeceğimi aktardım” ifadesini kullandı.

Trump’ın istediği ödeneği bulmak için Kongre’yi baypas etme adımına karşılık Demokratlar’ın anayasal gerekçelerle Trump’ın bu girişimini yargıya taşıması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi de Başkan Trump’ın ulusal acil durum ilan etmesi halinde süreci mahkemeye taşıyabileceğini belirten bir açıklama yaparken, Trump’ın acil durum ilan etmesine Demokratların uygun şekilde yanıt vereceğini ifade etti.

Bu arada, hükümetin açık kalması için Senato’da komisyonun üzerinde uzlaştığı düzenlemede, ABD’nin Meksika sınırının 88 kilometrelik kısmına yeni fiziksel bariyer inşaası için 1,37 milyar dolar ayırılırken, Trump duvar için ilk aşamada Kongre’den 5,7 milyar dolarlık bir ödenekte ısrar ediyor.

Başkan Trump, ulusal olağanüstü hal ilan etmesi sonrasında, Kongre’nin sınıra fiziksel bariyer inşaası için ayırdığı 1,37 milyar dolarıyla birlikte Savunma Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı bütçelerinden gelecek takviye kaynaklarla duvar sözünü tutmayıp planlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.