New York Moda Haftası’nı Asyalı modacılar domine etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – New York Moda Haftası’nı (NYFW) Sonbahar 2019 sezonunu Asyalı ve Asyalı Amerikalı tasarımcılar domine ederken, bu yıl da sosyal içerikli yardım defileleriyle birlikte, ABD Başkanı Donald Trump ve sistem karşıtı defileler öne çıktı. Manken Tülin Şahin’in baş manken olduğu, Azerbaycanlı Rufat Ismayil’in defilesi daha gerçekleştirilmeden gördüğü ilgi nedeniyle, New York’taki moda haftasına damgasını vuran defileler arasında yer aldı.

Hong Kong Ticaret Kalkınma Konseyi’nin desteğiyle Industria salonlarında “Fashion Hong Kong” adıyla üç dinamik modacı toplu bir defile düzenlerken, Çinli tasarımcılar bir çok farklı defilede tasarımlarını dünyaya tanıttılar.

Londra, Milano ve Paris’teki moda ayının öncüsü moda endüstrisinin en önemli etkinliği New York Moda Haftası, dünyanın dört bir yanından gelen renkli modaseverlerle New York’ta bir haftayı aşan bir moda şöleni yaşattı.

Defilelerde, Michael Kors disko temalı koleksiyonunu Barry Manilow’u performansıyla tanırarak öne çıkarken, NYFW’in en kıdemli Amerikalı tasarımcısı Dennis Basso, New York Kızı (New York City Girl) ve Özgürlük temasıyla dikkat çekti.

Endonezya bu yıl da özel grup defilesi Endonezya Çeşitliliği’ni (Indenosian Diversity) düzenleyerek, moda dünyasında ben de varım dedi. Endonezyalı tasarımcıların grup defilesinde, Dian Pelangi, Alleira Batik, Itang Yunasz ve “2 Madison Avenue” yeni kreasyonlarını tanıtırken modaseverlerden büyük ilgi gördü.

Türkiye Hakan Akkaya ve Türk Tasarımcılar (Turkish Designers) grup defilesiyle New York’taki podyumlarda yerini aldı. Şimdiden ilginin yoğunluğu yaşayan Azerbaycanlı tasarımcı Rufat İsmayil de haftanın son günü ünlü manken Tülin Şahin’in baş manken olarak çıkacağı defileyle New York 2019 Sonbahar sezonu moda etkinlikleri sona erecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın söylem ve politikalarıyla ülkeyi politize etmesinin etkileri bu sezon da kendini gösterdi. Pier 59 salonunda gerçekleştirilen Oxford Fashion defilelerinden “Out of Order” (Düzen Dışı) Trump, silah şiddeti ve sistem karşıtı mesajıyla öne çıktı.

Johnson & Johnson’ın Janssen İlaç Şirketleri, Prostat Kanser Vakfı’na (PCF) yardım sağlamak için, Men’s Health Magazine (Erkek Sağlığı dergisi) ve Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi’nin (CFDA) desteğiyle Blue Jacket Fashion Show’u (Mavi Ceket Moda Defilesi) haftanın en ilgi gören defilelerinden oldu.

Bravo’nun New York Ev Hanımları, Sonja Morgan ve Countess Luann da defilede podyumda yürüyen isimler arasında yer aldı.

Hafta çerçevesinde başta Art Hearts Fashion olmak üzere bir çok grup defileler de düzenlenirken, tasarımcılar defileleriyle, biri birinden renkli giyisilerle defilelere gelen modaseverler de elbiseleriyle siyasi mesajlar da verdiler.

Telfar, 11 Honoré, Greta Constantine, Ricardo Seco, Ghada Albuainain ve Harlienz’in yeni kreasyonu, hafta boyunca görmeğe değer defileler arasında yer aldı.

  

Jeremy Scott’un “Yalan haber”i

ABD’li ünlü modacı Jeremy Scott, Trump sıkça şikayetçi olduğu “yalan haber”e (Fake news) farklı bir şekilde vurgu yapan defilesiyle dikkat çekti. Scott defilesiyle ilgili açıklamasında, sahip olduğumuz tek şeyin tartışma olduğunu belirtti ve sosyal medya ve günümüz bulvar gazetelerine göndermede bulundu.

Azerbaycanlı modacı Rufat Ismayil, manken Tülin Şahin’le NYFW’e damgasını vurdu

Genç Türk tasarımcılar New York Moda Haftasında

Türk modacı Akkaya 3. kez New York Moda haftasında

New York Moda Haftası’nın kıdemli ismi Basso’nun yeni teması: New York City Kızı ve Özgürlük

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.