ABD mahkemesinden FETÖ üyesi Öksüz’e “sembolik” ceza

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’de yargılanan, Teksas’taki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasına ait Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyinin eski başkanı Kemal (Kevin) Öksüz, suçlu bulunarak, 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD Kongresine yalan beyanda bulunarak suç işleyen FTEÖ üyesi Öksüz (49), 2013’te bazı ABD Kongresi üyelerinin Azerbaycan’a yaptığı gezinin finansmanıyla ilgili Kongre etik kurallarını ihlal etmek ve yasaları çiğnemekle suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

Davaya bakan Washington’daki ABD Bölge Hakimi Tanya Chutkan, Öksüz’le ilgili 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezası kararına vardı. Hakimin verdiği karara göre en fazla 6 aya kadar hapis cezası alması beklenen Öksüz, 100 saatlik kamu hizmeti görevinde bulunacak.

50 bin dolar kefaletle tutuksuz yargılanan Öksüz, Ermenistan’da Ağustos 2018 gözaltına alındıktan sonra ABD’ye iade edilmişti.

ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesinin, kamuoyunun aydınlatılması amacıyla dosyaladığı belgelerde Öksüz hakkında yalan ifade vermek, Kongre üyelerinin gezi masraflarını karşılamak için Azerbaycan hükümetinin kontrolündeki bir petrol şirketinden aktarılan parayı yasadışı kullanmak suçlamalarına yer verirken, Adalet Bakanlığı, Öksüz’e Kongre üyelerinin Azerbaycan gezisinin finansmanı konusunda ABD yasalarını ihlal etme suçlamasında bulunmuştu.

Öksüz, 10 Aralık’ta yapılan duruşmada, suçunu kabul eden Öksüz, Azerbaycan’a, 4’ü Teksas eyaletinden olmak üzere 10 Kongre Üyesi ve toplamda 35 Kongre çalışanının katıldığı bir gezi düzenlemişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.