Published On: Thu, Feb 7th, 2019

Türkiye-ABD Ortak Görev Gücü sadece ABD’nin çekilmesine odaklanacak

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin başkenti Washington’da DAEŞ Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’da yaptığı açıklamada, Türkiye-ABD ortak görev gücünün sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacağını ve karşılıklı teklifleri değerlendirerek sürecin sorunsuz ve koordineli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağını bildirdi.

Washington’daki temaslarının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, temaslarına ilişkin açıklamasında, ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesi Başkanı James Risch ile ve Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham’ın organize ettiği bir toplantıda Amerikalı senatörlerle bir araya geldiğini kaydetti.

Açıklamasında, Türkiye ile ABD arasında oluşturulan ortak bu gücüne de değinen Çavuşoğlu, gücün sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacağını ve tarafların sık sık biraraya gelerek karşılıklı durum değerlendirmesi yapacağını söyledi.

Komnuşmasında ABD’nin Suriye’den çekilirken aynı boşluğun burada oluşmaması için geçmişteki hataların tekrarlanmaması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, güvenli bölge fikrinin yıllar önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldiğini ancak eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin bu fikre destek vermediğini hatırlattı.

Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Güvenli bölgeden anlaşılan teröristleri koruyacak bir tampon bölge anlaşılıyorsa, biz buna karşıyız ama Türkiye’nin endişelerini karşılayacak ve tehdidi ortadan kaldıracak bir çözümse biz bunu destekleriz”

“ABD’de bilerek ya da bilmeyerek bir kafa karışıklığı var”

Açıklamasında, “ABD’de bilerek ya da bilmeyerek bir kafa karışıklığı var. YPG’lilerle diğer Kürtleri bir tutuyorlar” ifadesini dile getiren Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Kürtler’le YPG’lileri bir tutmayın. Bunların çoğu zaten YPG’den kaçmış, ya da YPG tarafından malı mülkü elinden alınıp zorla gönderilmiştir. Bizde 300 bin Kürt var ve dönemiyorlar. Bunu anlatmaya çalışıyoruz, bugün Senato’da bunu konuştuk ”

Venezuela ve Türkiye’yi ikiye bölen ABD haritası

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompoe’nun Venezuela konusunda ABD’ye destek veren ülkeleri gösteren dünya haritasında Türkiye’nin ikiye bölündüğüne ilişkin soruya verdiği yanıtta da şunları söyledi:

“Bahsettiğiniz o haritada sadece Türkiye ile ilgili değil başka ülkelerle ilgili de çok ciddi hatalar yapılmış. Dışişleri Bakanlığı bize yazılı bir şekilde geri dönerek o haritadaki diğer ülkelerle ilgili hataları bildirmişler. Tabii ki biz bu haritayı görünce tepki gösterdik arkadaşlarımız hemen devreye girdiler.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>