Published On: Mon, Feb 4th, 2019

Guterres: BM, Urugay’daki Venezuela görüşmelerinde taraf olmayacak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres BM’nin, Venezuela’daki siyasi krizle ilgili herhangi bir toplantının parçası olmayacağını söyledi.

Guterres, perşembe günü Urugay’ın Başkenti Montevideo’da Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile ABD’nin geçici Devlet Başkanı olarak tanıdığı Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido arasında diyalog amacı taşıyan toplantıya katılmayacağını bildirdi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada bulunan Guterres, “BM sekreteryası, devam eden İyi Niyet ofisleri teklifimizin güvenilirliği açısından, Venezuela’da siyasi bir çözüme yardımcı olma talebindeki tarafların hiçbirinin bir parçası olmamaya karar verdi.” dedi.

Perşembe günü Montevideo’da yapılması planlanan toplantıya, Bolivya, Kosta Rika, Ekvator’dan oluşan Latin Amerika ülkesi ile Hollanda, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç ve Portekiz’den oluşan Avrupa Birliği ülkeleri arasında gerçekleştirilecek.

Aşırı enflasyonun etkisiyle büyük bir ekonomik çöküş yaşadığı ve 2 milyon 300 binden fazla kişinin başka ülkeye göç ettiği Venezuela’da muhalefet Maduro’yu suçluyor. Latin Amerika ülkelerinden Meksika ve Urugay, 23 Ocak’ta kendini Venezuela’nın Geçici Devlet Başkanı olarak ilan eden ABD’nin desteklediği Guaido’yu tanımazken, Brezilya ve Kolombiya’nın başı çektiği bir çok Latin Amerika ülkesi ABD’nin yanında yer aldı. Almanya, İngiltere ve İspanya gibi AB ülkeleri ABD ile birlikte Maduro’nun değişmesini isterken, Türkiye, Rusya ve Çin’in yanında yer alarak Maduro’ya desteğini açıkladı.

Daha önce Karakas yönetiminin petrol ve altın ticaretine yaptırım uygulayan ABD Guaido’nun “insani yardım” talebine yanıt vererek, Venezuela’ya Kolombiya, Brezilya ve Karayipler üzerinden yardım göndermeyi planlıyor.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, önceki gün art arda attığı attığı tweetlerle ABD’nin Maduro yönetimini değişmesine yol açacak planın başladığını duyurdu. Bolton’un tweetine paralel, Brezilya ve Kolombiya orduları da Venezuela sınırına asker takviyesinde bulundu. ABD Başkanı Donald Trump da CBS’teki söyleşisinde, askeri müdehaleyi reddetmezken, tüm seçeneklerin masada olduğunu ve bunun askeri müdehaleyi de içerdiğini ifade etti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>