Trump ve Demokratlar hükümetin açılması konusunda anlaştı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’de Başkan Donald Trump ve Demokratlar, ülkede yaşanan en uzun süreli yaşanan hükümetin kapanması sorunun çözümünde üç haftalık bir anlaşma sağlandı.

Başkan Trump’ın ABD-Meksika sınırına duvar inşaası için talep ettiği 5.7 milyar dolarlık kaynağa Kongre’de çoğunluğa sahip Demokratların karşı çıkması yüzünden 35 gündür devam eden hükümetin kapanması sorunu, Kongre liderleri ve Başkan Donald Trump’ın 15 Şubat’a kadarlık bir süre konusundaki anlaşmasıyla geçici çözüme ulaştı.

Üzerinde anlaşmaya varılan harcama bütçesini Kongre’nin en kısa sürede onaylamasıyla, 22 Aralık’tan faaliyetlerin durduğu ve bir çoğunda durma noktasına geldiği federal dairelerde çalışanlar, işlerinin başına dönüp, 15 Şubat’a kadarlık bir süre için maaşlarını almaya başlayacaklar.

Başkan Trump, Beyaz Saray’da konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, 22 Aralık 2018’den bu yana kapalı kalan hükümetin kısmen açılması için Demokratlarla anlaşmaya vardığını ve anlaşma sonucu hükümetin üç hafta süreyle yeniden açılmasını kararlaştırdıklarını açıkladı.

Beyaz Saray’ın Rose Garden (Gül Bahçesi) bölümündeki basın toplantısında, “Güçlü bir duvar veya çelik bariyer dışında gerçekten başka çaremiz yok.”  ifadesini kullanan Trump, “şayet Kongre’de adil bir anlaşma olmazsa, 15 Şubat’ta hükümet kapanacak.” dedi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.