Published On: Tue, Jan 22nd, 2019

26 milyarder dünyanın yarısı kadar servete sahip

DAVOS (TURKISH JOURNAL) –  Dünya genelinde 2 bin 200 milyarderin serveti, günde 2 milyar 5 milyon artış göstererek, 900 milyar dolara ulaşırken, dünyanın en zengin 26 milyarderinin serveti, dünya nüfusunun yarısının toplam servetine eşit hale geldi.

Merkezi İngiltere’de bulunan yardım kuruluşu Oxfam, İsviçre’nin Davos kentinde yayınladığı bir rapor, milyarderlerin servetlerini yüzde 12 artırdığını, aynı zamanda dünyanın en fakir yarısının servetinin yüzde 11 oranında düştüğünü ortaya koydu.

Dünya genelinde 2 bin 200 milyarderin servetinin, günde 2 milyar 5 milyon dolar artış göstererek, 900 milyar dolara ulaşıtığını ortaya çıkaran raporda, dünyanın en zengin 26 milyarderin birleşik zenginlikleri 1 trilyon 4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam dünya nüfusunun yarısını oluşturan 3 milyar 8 milyonluk toplam servetine denk geliyor.

Rapora göre, 2016’da 61 milyarder dünyanın servetinin yarısını kontrol ederken, 2017’de 43, 2018’de de bu sayı 26 milyardere düştü.

2008’deki finansal krizden bu yana geçen 10 yılda, dünyadaki milyarder sayısı neredeyse iki katına çıktığını ortaya koya rapora göre, dünyanın en zengini, Amazon’un sahibi Jeff Bezos, servetini 112 milyar dolara yükseltti. Bezos’un servetinin sadece yüzde 1’i, 105 milyonluk bir ülke olan Etiyopya’nın bütün sağlık bütçesine denk geliyor.

Valık vergisi önerisi

Dünya genelinde zengin ile fakir arasındaki uçurumun giderek büyümesinin yoksulluğa karşı mücadeleyi sekteye uğratırken, raporu yayınlayan Oxam, yüzde 1’lik varlık vergisi önerisinde bulundu. Bununla, 4 milyar 018 milyon dolarlık bir kaynak sağlanacağını belirten Oxam, bununla okula gitmeyen çocuklarının eğitim masraflarının ve sağlık hizmetlerinin karşılanabileceğini ve 3 milyon ölümün önlenebileceğini dile getirdi.

Her gün 10 bin kişi uygun sağlık hizmeti olmadığından ölüyor

Raporla ilgilgi değerlendirmesinde, “Pek çok ülkede, iyi bir eğitim veya kaliteli sağlık, yalnızca zenginlerin karşılayabileceği bir lüks haline gelmiştir.” ifadesini kullanan Oxfam, “Her gün 10 bin kişi, uygun fiyatlı sağlık hizmetlerine erişimi olmadığı için ölüyor.” bilgisini verdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>