Dünya ekonomisi tüm risklere rağmen yüzde 3 büyüyecek

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selcuk Acar – Birleşmiş Milletler’in (BM), tüm risklere rağmen, 2019’da küresel ekonominin yüzde 3, Türk ekonomisinin ise yüzde 1,7 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu.

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi tarafından yayınlanan, “2019 Dünyada Ekonomik Durum ve Beklentiler’’ (WESTP) raporuna göre küresel ekonomi yüzde 3.1 oranında sabit bir büyüme gösterecek.

Raporla ilgili bilgi veren BM Baş Ekonomisti Elliott Harris, “Hala nispeten güçlü bir büyümeye sahibiz, ancak ufukta yükselen riskler ve bu risklerin bazılarının gerçekleşebileceği ihtimalinin artması ihtimalini görüyoruz ” ifadelerini kullandı.

Harris, küresel ticaret gerginliğinin artmasını en büyük risk olarak gösterirken, bu tehlikenin “dünya ekonomisinde, küresel ticaret ve istihdam üzerinde olumsuz bir etki” yarattığını belirtti.

Küresel büyümenin 2019-2020’de yüzde 3’te sabit kalacağı belirtilen raporla iglili açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de raporda küresel ekonomik göstergelerin büyük ölçüde olumlu olduğunu ancak bunun tüm durumu anlatmadığını ifade etti.

Raporda, “Üst orta gelirli ülkeler” arasında gösterilen Türkiye’de 2019’da 1,7 puanlık bir büyüme tahmininde bulunurken,  2020’de de 2,5 puanlık bir büyüme öngörüldü.

Raporu hazırlayan BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi uzmanlarından Yasuhisa Yamamoto, Türkiye’nin büyüme tahminini 1,7 gibi düşük bir seviyede tutma nedeni olarak döviz kurundaki dalgalanmayı gösterirken, 2018’ın negatif etkilerinin azalmasıyla 2020’de Türkiye’de daha fazla iyileşme görüleceği tamnininde bulundu.

Türkiye’nin altyapı politikasının gelişmiş ülkelerle eş değer seviyeye geldiğini belirten Yamamoto, Türk ekonomisinin dirençli olduğunu ve dövizdeki volatiliteyi azalttığını ifade etti.

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.