Erdoğan’dan, konser davetiyle gelen kutuplaşma karşıtı “muhalif” açılımı

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de, hükümet ve din karşıtı sosyal meyda paylaşımlarıyla, bir kesimin tepkisini çekip, bir kesimin de desteğini alan, besteci ve piyanist Fazıl Say’ın Ankara’daki “Truva Sonatı” konser davetine katılması, muhaliflere yönelik kutuplaşma karşıtı beklenmedik ani bir “barış adımı” olarak yorumlandı.

Say’ın ATO Congresium’daki konserinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’la birlikte, Ankara’da temaslarda bulunana ABD’li Senatör Lindsey Graham da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konser bittikten sonra sahneye çıkarken, Fazıl Say’a, Aşık Veysel’in ‘Kara Toprak’ parçasının bulunduğu bir plak hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından yaptığı kısa teşekkür konuşmasında şunları kaydetti:

“Sevgili Fazıl, bizlere bu eserleri gerçekten farklı bir şekilde takdim etti. Çanakkale eyvallah, İzmir eyvallah ama bizim artık Ankara, İstanbul’u istememiz lazım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konser sonunda kulise geçerek tekrar Fazıl Say ile biraraya gelirken, Say da CD’lerinden oluşan imzalı bir albümü Erdoğan’a takdim etti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, mart yerel seçimleri öncesinde Türkiye’de muhalif olarak bilinen piyanist Say’ın konser davetini kabul ederek katılması, bir çokları tarafından hükümetin muhaliflere karşı bir “açılım”ı olarak yorumlanırken, ülkedeki kutuplaşmaya karşı son dönemin en ciddi adımlardan biri olarak dikkat çekti.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.