BM’den uyarı: Binlerce Suriye’li çöldeki kampta ölüm-kalım mücadelesi veriyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – Suriye’nin, Ürdün sınırı yakınında, geçici olarak kurulan kampta, kötüleşen koşulların umutsuz bir hal almasıyla, bölgedeki durum ölüm kalım meselesi haline geldi. Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, en az onbeş çocuğun aşırı soğuktan ve tıbbi mudahale yetersizliginden dolayı öldüğünü bildirerek, önemli uyarılarda bulundular.

Yeni atanan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, eski temsilci Staffan de Mistura’dan görevi devralmasının ardından hükümetle ilk kez görüşmek üzere Şam’a gitti.

Twitter’daki bir mesajda, Norveçli diplomat, Suriye’nin başkentinde, yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olan ve yedi yıl süren bu savaşın sona ermesi için önemli toplantılar yapacağını söyledi.

Cenevre’deki gazetecilere konuşan Dünya Gıda Programı (WFP) sözcüsü Hervé Verhoosel, bir aylık bebeklerin Suriye’nin güney-batı sınırındaki Rukban bölgesinde, sert kış ortamına dayanamadıklarını belirtti. Bu bölgeye, en son kasım ayında yardım gitmişti.

BM, Rukban çevresinde kalan 40.000’den fazla insan için, artan kötü şartlar konusunda ciddi endişe duyduklarını dile getirerek, “İki yıldan fazla bir süredir, çoğunluğu kadın ve çocukların olduğu bölgede, sınırlı olarak insani yardım, tıbbi bakım ve diğer temel hizmetler ulaşmaktadır.’’ dedi.

Güvenlik kaygıları sebebiyle Ürdün ise onbinlerce Suriye’li mültecinin geldiği Rukban sınırını kapattı.

BM Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, “meslektaşlarının bölgede gördüklerinden dolayı şok olduklarını söyledi. Artan gıda güvenliği sorununu ve sertifikalı olmayan doktorların hizmet etmesi  sorunlarını dile getirdi”

Bay Lowcock, sürekli erişim olmadan, zorlu çöl koşullarında mahsur kalan on binlerce Suriyelinin, kış soğukları karşısında durumun daha da kötüleşecegi konusunda uyarda bulundu.

Bay Verhoosel, “Acil olarak, yardım eli uzatabilecek, ikinci bir ajanslar arası konvoyun başlatılması” çağrısını yineledi. Bütün taraflara, ihtiyaç sahiplerine, uluslararası hukuk kapsamında, güvenli, sürdürülebilir ve engelsiz insancıl erişim sağlamaları gerektiğini söyledi.

UNICEF’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Geert Cappelaere’ye göre, Rukban’da mahsur kalanların durumu yeni değil, sert kış mevsimi ve düzenli malzemelerin ulaştırılamaması, durumu daha da kötüleştirdi.

“Rukban’daki yardım ihtiyacı, acil olmanın ötesinde, bir an önce gerçekleşmesi gereken yardımdir” dedi. Bu bir ölüm kalım meselesi olmuştur.

Bay Cappelaere, “Bir kez daha, UNICEF mobil sağlık klinikleri de dahil olmak üzere Rukban’a insani bir konvoyu acilen sağlamak yönünde çağrıda bulundu.

Bu arada, Suriye’nin doğusundaki şiddetden dolayı, Deir-Ez-Zor Valiliği’nin Hjin bölgesindeki 10 bin kişi, Aralık ayından bu yana zorunlu göçe maruz kalmışlardır.

Güvenlik arayışı içinde olan aileler, çatışma bölgesini terk ederken, sığınak ya da temel ihtiyaçlarını karşılamadan günlerce soğukta bekliyorlar. Bu tehlikeli ve zor yolculukta, çoğu bir yaşın altındaki yedi çocuğun öldügü bildirildi.

Suriye’deki BM İnsani İşler Ofisi’nin (OCHA) bildirdiğine göre, Hajin’de devam eden mücadele insani yardımın sağlanamamasından, güvenlik konusundaki yetersizlikten dolayı siviller  aşırı zorluklar yaşıyorlar. Salı günü yayınlanan bir bildiride OCHA, Al Hole’a gelenlerin çoğunun aşırı derecede yorgun ve bitkin olduklarını ekledi. Tüm tarafları sivilleri korumaya yönelik önlem almaya davet etti.

BM en son kasım ayında Rubkan’a ulaşabilmiş, Suriye Arap Kızılayı ile ortaklaşa gıda, tıbbi ve diğer yardımlarda bulunmuşlardı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.