Trump’ın göstere göstere gelen mesajında Türkiye’ye tehdit

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD dış politikasının en üst düzey isimlerinden, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan sonra, Başkan Trump da attığı Twitter mesajında, YPG teröristleri ile Kürtleri bir tutarak, “Türkiye’nin Kürtleri vurması Türk ekonomisini tahrip eder” ifadeleriyle Türkiye’yi tehdit etti.

Türk medyası, haftalardır Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyon yapacağı haberlerine geniş şekilde ilk sırada yer verip, askeri lojistik görüntülerini tüm detaylarıyla yayınlarken, Türkiye dışında, özellikle de ABD’de başlatılan “Türkiye’nin Kürtleri katledeceği”ne ilişkin Türkiye karşıtı haberler sonuç verdi.

Türkiye, sadece Suriye’nin kuzeyinde değil genelde Kürt halkının en büyük müttefiki ve koruyucusu olmasına rağmen, diplomatik kanalların bunu anlatmadaki yetersizlikleri veya siyasi alandaki gereksiz sert söylemler yüzünden “Türkiye’nin Kürtleri katledeceği” dezenformasyonu Trump’ın tweet paylaşımıyla daha da üst bir seviyeye çıkmış oldu.

Başkan Trump, kendisinde en yakın üst düzey iki isimden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un İsrail ve Türkiye ziyareti ve Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Ortadoğu’da bir çok ülkeyi kapsayan ziyaretinin ardından, Kürtlerle YPG’yi bir tutarak, Türkiye’yi tehdit eden bir tweet mesajı paylaştı.

Bolton, denizaşırı ziyaretinde ABD ordusunun Suriye’de “Kürt müttefiklerini güvende olduğundan emin olana kadar” Suriye’de kalacağını belirtirken, Suriye Kürtleriyle YPG’yi bir tutan ifadeler kullanmıştı.

Öte yandan, ABD’de, başta New York Times gazetesi olmak üzere, ülkenin önde gelen düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations) Başkanı Richard Haass da Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği askeri operasyonun, terör grubu YPG teröristlerine yönelik olmasına rağmen, operasyonla ilgili “Kürt halkının katledileceği” şeklinde yorumları dikkat çekmişti. Bu iddiaların ardından Türkiye, New York Times gazetesinde, “Türkiye’nin Suriye’de barışı sağlamak için bir planı var” başlıklı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir makele yayınlatırken, ABD’deki iç dinamikler nedeniyle bu yayının etkisi sınırlı kalmıştı.

2019 yılıyla iç siyasette daha da zor bir döneme giren Trump, kendisine en yakın isimler başta olmak üzere, tüm kesimlerin etkisiyle, siyasi duruşunda geri adım niteliğinde Türkiye’yi tehdit eden bir Twitter mesajına imza attı. Trump daha önce de Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin etkisiyle Türkiye’de yargılanan Pastör Andrew Brunson’un serbest kalması için Twitter üzerinden Türkiye’ye yönelik sert ifadeler kullanmıştı.

Trump, Türkiye’yi tehdit ettiği en son twitter mesajında şunları kaydetti:

“Suriye’den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, DAEŞ’in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de, bir çok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız. Kürtler’i vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik olarak tahrip eder. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtler’in Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz. ABD’nin uzun vadeli Suriye’de DAEŞ’i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. SONU GELMEYEN SAVAŞLARI durdurun!”

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.