ABD’de düzenlenen 1. Yıllık Beacon Ödülleri sahiplerini buldu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki başarılı iş adamlarından Murat Köprülü ve ünlü Türk cerrahı Dr. Mehmet Öz’ün öncülüğünde kurulan Amerikan Göçmen Cemiyeti (American Immigration Society-AIS) ile Ellis Adası Onur Derneği (The Ellis Island Honors Society), başarılı ve yardımsever Amerikalı göçmenleri ödüllendirdi.

Kendileri veya aileleri ABD’ye göçmen olarak gelmiş, işinde başarıya ulaşmış, topluma yardımları dokunan kişilere verilen 1. Yıllık Beacon Ödülleri, New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

1. Beacon Ödülü kazananlar arasında, başarılı Türk pizzacı Hakkı Akdeniz ve Dr. Öz’ün kızı yemek kitabı yazarı, Emmy Ödüllüyemek programı yapımcısı ve beslenme uzmanı Defne Öz de yer aldı.

Ödül gecesinin ev sahipliğini, açılış konuşmasını ve ödüllerin takdimini, cemiyetin yönetiminde ve kurucuları arasında yer Dr. Öz yaparken, gecenin sunucusu ünlü televizyoncu Marvin Scott oldu.

Dr. Öz konuşmasında, göçmenlerin Amerika için önemine değinirken, ülkenin en büyük şirketlerinin listelendiği “Fortune 500” yöneticilerinin çoğunun göçmen olduğunu kaydetti. Öz, ABD’de göçmenlere karşı olan bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Amerikan Türk Cemiyeti’nin (American Turkish Society-ATS) uzun süre başkanlığını yapan ve daha sonra Ellis Island Onur Derneği Başkanı Nasser Kazaminy ve Dr Oz gibi ABD’deki başarılı göçmenlerle birlikte Amerikan Göçmen Cemiyeti’ni (AIS) kuran Türk iş adamı Köprülü de gecede yaptığı konuşmada, göçmenlerin güç birliği yapmasının son dönemde daha da önemli hale geldiğini belirtti.

“#Changethenarrative” (Bakış açını değiştir) sloganının kullanıldığı gecede, ödül alanlar arasında, pizza şampiyonu  Akdeniz ve beslenme uzmanı Daphne Öz ile birlikte, New York Times’ın en çok satan yazarlarından Allison Pataki ve Jetblack’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Jennifer Fleiss gibi Amerikalılar da yer aldı.

Murat Köprülü, Nasser J. Kazaminy, Daphne Oz ve Dr Mehmet Oz.  (Photo by Turkish Journal)

New York’a 2001’de Kanada’dan kaçak olarak beş parasız gelip, bir süre sokakta yaşarken, pizzacıda iş bulan ve daha sonra azimli çalışmasıyla pizza dükkanları sahibi olan Akdeniz, işindeki başarısıyla birlikte, evsizlere yardımlarıyla ödüle layık görüldü.

Ödül alırken gözleri dolan Akdeniz konuşmasında, “Ben Amerika’ya geldiğimde aylarca sokakta yaşamak zorunda kalmıştım, çalışıp çabaladım kendimi kurtardım ve kendi işyerlerimi açtım. Şimdi topluma verme sırası bende” ifadelerini kullandı. Akdeniz, daha önce kendisinin de kaldığı evsizler yurdu başta olmak üzere bir çok yerde haftada bir gün evsizlere pizza ve diğer ihtiyaç malzemeleri dağıttığını bildirdi.

Bu arada, Türk pizzacı Akdeniz’in, New York Valisi Andrew Coumo, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York Senatörü ve Senato Azınlık Lideri Demokrat Partili Chuck Schumer başta olmak üzere birçok kişi ve kuruluştan aldığı toplam 12 ödülü bulunuyor.

 

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.