New York`ta hayalleri ile yaşayan başarılı bir profesyonel

New York’ta yaşayan başarılı genç kadın girişimcilerden Melike Ayan kurucusu olduğu Mel Strategies’i ve geleceğe dair planlarını Turkish Journal’a anlattı.

Melik Hanım sizi, ABD’deki başarılı genç girişimci biri olarak tanıyoruz. Melik Ayan kimdir, bize tanıtır mısınız biraz?

22 senedir ABD’de yasayip, calisan, kendime, aileme, cevreme, ulkeme, ve dunyaya katkida bulunmaya çalışan bir dünya vatandaşıyım, ama herşeyden önce Türk’üm.

Nasil , tariff guzel oldu mu? Insanin kendini anlatmasi zordur. Yaptiklari mi? Biraktiklari mi? Eserleri mi? kisiligi mi? Bunlar o kisi bu dunyadan ayrildiktan sonra daha iyi anlasilir. O yüzden her birimizin amacı , ayrildiktan sonar dunyaya ve en onemlisi de memleketime ne biraktim diye dusunebilmek olmali bence. Kendimizi tanitmaya calismaktan cok yaptigimiz ise, arkamizda birakacagimiz eserlerin yeni nesillere nasil yararli olacagini dusunuyorum hep.

Peki sizce başarılı olmanın sırları nelerdir?

Özgüven, istikrar ve çok çalışmak. Özgüven en önemlilerinden diyebilirim. Ögüven başarı demektir. Bir ortama, odaya, konferansa girdiginizde, vucut dilinizden konusmaniza, gulumsemenize kadar yansir, karsi tarafa da guven verir.

Özgüven güçtür, basaridir. Özellikle kizlarimizin buna daha fazla ihtiyacı var. Dimdik durup, kendilerini duyurmalari , yeteneklerini tanitmalari lazim dünyaya. Bir konferansa girdiginizde en önde oturup, konuşanlarla gözgöze gelip, en iyi notlari mi almak istersiniz? Yoksa, kimse rahatsız olmasın, beni kimse görmesin, utanmayayım, utanacak birşey aman yapmayayım diye kabuğunuza cekilip en arkalarda mi oturmayı tercih edersiniz?

Basari bir tercihtir. Özgüven başarıdır.

Kurucusu olduğunuz Mel Strategies (www.melstrategies) hakkinda biraz bilgi verebilir misiniz?

MEL Strategies, 2014te talep ustune kurulmus, ozel danismanlik sirketidir. Misyonumuz buyumek isteyen, buyume potansiyeli de olan şirketleri büyütmek. Yani, şirketimiz büyümek isteyen markalara A’dan Z’ye danışmanlık, 360 derece pazarlama, buyume, acilma, medya ve iletisim konularında hizmet veriyor. Adeta CEO’nun, sirketin kurucusunun sağ kolu, özel asistanı gibi çalışır, ona destek veririz. Amacımız şirketin tüm iletişim hedeflerini belirlemek, stratejisini çizip hedef kitle ile bilinirliklerini, medya, kurumsal iletisimini artirmak, vizibiletilerini onplana cikarmaktir. Bunları kurar ve yönetirken, karlılıklarını artırma odaklı çalışıyoruz.

Biraz da Mel Strategies hizmetlerinden bahseder misiniz?

Tabii. İsterseniz maddeler seklinde özetleyelim:
· ABD’deki Marka için Pazarlama ve Medya Stratejisi Geliştirme
· Markanın tanıtımı
· Marka Bilinirliği, Tanınma Yaratma
· Medya Bilinci Oluşturma
· Kurumsal Eylemler desteği ve danışmanlık
· Marka için en uygun editoryal (roportaj) ve reklam fırsatları yaratmak
· Yillik sosyal medya platformalarinin planının stratejisi ve oluşturulması
· Dijital içerik yaratımı, e-markalasma ve SEO kampanyasi
· Markaların Sözcüsü olarak ünlülerinhedeflenmesi
· Markanın ünlü ödüllere sponsorlugu (Altın Globes, Oscar vb.)
· Marka için Kırmızı Halı aktiviteleri; sifir maliyetli pazarlama fırsatları ile sponsorluklar
· Markayı ilgili etkinliklere ve sosyal yarim kurumlara (US Autism Society, US Cancer society gibi) yönlendirmek, göndermek
· Kurumsal etkinlikler, kokteyller ve büyük açılışların oluşturulması
· Basın bultenleri ve yayınları
· Medya eğitimi
· Medya örnekleri

– Özel medyaya markayi yönlendirme (multimedya ve basım dahil – yerel ve ulusal gazete, TV ve radyolar)

Sirket veya markanın kendi haberlerini ve eylemlerini duyurmak ve yaymak.

– Gerektiğinde İnternet / Dijital Pazarlama ve Satış’ı desteklemek.

· ABD’de ve dünya çapında, Costco, Brookstone, WholeFoods, Target gibi satış noktalarında iş geliştirme

Kisacasi, stratejik danışmanlık hizmetlerimiz, iş geliştirme, görünürlük, imaj ve marka oluşturma ve tanınma, medya iletisimi, pazarlamasi, halkla ilişkiler, eğitim ve medya erişim bağlantılarına ihtiyaç duyan şirketler, kuruluşlar, insanlar veya markalarin hepsi içindir.

Biraz da geleceğe yönelik projelerinizden bahseder misiniz?

Nevsah, çörekotu, yağlı diş macunu markası, IGT Jewelry Shopping Mall gibi müşterilerimizin yeni projelerini ABDde üstlendık.

Nevsah Turkiye ve dunya capinda , nefes konusunda ilklere imza atmis cok onemli bir isim ve marka. Bilim ve spritualiteyi biraraya getirmiş nadir lider, yazar, ogretim gorevlisi ve dunya lideri. Onun ABDye acilmasi, global capta duyurulması görevini üstlendik, iftihar ediyoruz. Amacımız onu Türkiye’den çıkan global bir isim ve marka olarak pozisyonlamaktır. Ayrica, corekotu yagindan naturel bir dismacunu markasinin buyume ve gorunurluk kampanyasini da ustlendik. Sosyal medya, dijital ve geleneksel medya iletişimi, markanın dünya devleri perakende zincirlerine (Amazon, Target, Costco, gibi) öncülük ettik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.