Trump’tan BM Daimi Temsilciliği’ne “çok zeki ve akıllı” aday

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Birleşmiş Milletler’deki (BM) en üst düzey diplomatının, “çok zeki ve akıllı” olarak nitelediği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert olacağını duyurdu.

Başkan Trump, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in 31 Aralık’ta görevi bırakmasıyla boşalacak BM Daimi Temsilciliği görevine Dışişleri Bakanlığı sözcüsü eski gazeteci Nauert’i aday gösterdi.

Andrews Hava Üssü’ne hareketinden önce Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamada bulunan Trump, BM Daimi Temsilciliği ve Adalet Bakanlığı görevlerine aday gösterdiği isimlerin kimler olduğunu duyurdu.

Trump açıklamasında, eski Başkan George H. W. Bush döneminde görev yapan William Barr’ı Adalet Bakanlığına aday gösterdiğini bildirirken, BM Daimi Temsilciliği görevi için uzun süredir adı geçen “çok zeki ve akıllı” olarak nitelediği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert’i bu makama aday gösterdiğini bildirdi.

Trump, Nauert’in adaylığıyla ilgili açıklamasında, “Çok yetenekli, çok akıllı, çok hızlı ve bence herkes tarafından saygı görecek.”  ifadelerini kullandı.

Daha önce muhafazakar televizyon kanalı Fox News’da haber sunan Sözcü Nauert’in BM Daimi Temsilciliği görevinin kesinleşmesi için Senato’dan onay alması gerekiyor.

Büyükelçi Haley, geçen ay yaptığı açıklamada, yıl sonunda BM Daimi Temsilciliği görevinden ayrılacağını duyurmuştu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley’den “sürpriz” istifa

ABD sonunda BM İnsan Hakları Konseyi’nden çekildi

 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.