Türk-Japon dostluğu senfonisi, ABD’deki Carnegie Hall’da “dünya barışı” için çaldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York’taki dünyaca ünlü konser merkezi Carnegie Hall’da, Ertuğrul Faciası şehitleri ve Tahran’dan 250 Japon vatandaşını tahliye eden Türk Hava Yolları personeli anısına Japon besteci ve orkestra şefi Mukaiyama Seiji’nin bestelediği senfoni sunuldu.

Şef Seiji Mukaiyama tarafından yönetilen New Manhattan Sinfonietta Orkestrası, Carnegie Hall’un ana salonunda, Türk-Japon dostluğuna adanan ”Dünya Barışı İçin Çağrı” adlı bir konser verdi.

Ünlü Türk orkestra Şefi Gürer Aykal tarafından kurulan  New Manhattan Sinfonietta Orkestrası’nın iki toplum üyelerini Carnegie Hall’da buluşturan konseri, Türk-Amerikan Sanat Topluluğu ve Goodwill Makayama Foundation ortaklaşa düzenledi.

Türk-Japon dostluğunda önemli bir yeri olan, 16 Eylül 1890’da Japonya’dan dönerken kayalara çarparak batan Osmanlı İmparatorluğuna ait Ertuğrul Fırkateyni’ndeki şehitlerin de anıldığı konsere, New York ve civarında yaşayan Türk ve Japon toplumu üyeleri yoğun ilgi gösterdi.

57 kişilik New Manhattan Sinfonietta’nın 40 kişilik Amerika Korosu ve 40 kişilik Türk ve Japon çocuk korosu ile toplam 140 sanatçının  verdiği konserde, Türk Soprano Nazlı Alptekin ile orkestranın başkemancısı Emre Engin solo eserler icra ettti.

Konserde çocuk korosu da Ertuğrul Firkateyni’nde şehit olan askerler için Japonca “Şehitlere Ağıt” adlı parçayı seslendirirerek konser gecesine renk kattılar.

Konserde, İran-Irak Savaşı döneminde Saddam Hüseyin 18 Mart 1985’te, bir gün sonra İran’a hava saldırısı başlatacağını ve sivil yolcu uçaklarını da vuracağını açıklamasından sonra, Tahran’dan çıkmayı başaramayıp mahsur kalan Nissan fabrikasında çalışan Başmühendis Janichi Numato ve sorumluluğundaki 213 Japon çalışanın, Türkiye’nin başarılı operasyonuyla THY uçağıyla Türkiye’ye getirilmesi anılırken,  müzik ile birlikte sahne arkasına yansıtılan görüntüler salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Konser çerçevesinde, 1985 yılında Tahran’daki Nissan çalışanlarını kurtaran THY uçağında bulunan hosteslerden Ayşe Özalp ile Manolya Komutan sahnede duygularını paylaşırken,  uçaktaki yolculardan Japon Başmühendis Janichi Numato sahnedeki konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiği görevini de yapan Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş da konserin izleyicileri arasında yer aldı.

Bu arada konser öncesi 27-29 Kasım tarihleri arasında Türk-Japon dostluğu adına New York Nippon Club’da ‘Ertuğrul Firkateyni’ adlı bir sergi açıldı.

(Fotoğraflar: Turkish Journal)

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.