“Baba Bush” 94 yaşında hayatını kaybetti

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’de “Bush 41” olarak anılan eski ABD Başkanı George Herbert Walker Bush, 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Cumhuriyetçi Parti’den ABD’nin 41. Başkanı olarak seçilen ve bir dönem görev yapan ve aynı zamanda 43. ABD Başkanı George W. Bush’un (Bush 43) da babası olan George W. H. Bush (Bush 41) hayatını kaybetti.

1924 Milton, Massachusetts doğumlu Bush, Parkinson hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyede yaşıyordu.

Bush, ABD’nin BM Daimi Temsilciliği, Pekin Büyükelçiliği  ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) görevlerinde de bulunmuştu. 1981-89 arasında ABD’nin 43. başkan yardımcısı olarak görev yapan Bush, 2. Dünya Savaşı gazisisi ünvanına sahip son ABD Başkanıydı.

1989-93 yılları arasında Başkan olarak Beyaz Saray’daki ilk yılında Panama’nın güçlü lideri General Antonio Noriega’yı devirmek için Panama’ya asker gönderdi.

17 Ocak 1991’de ABD ve müttefik güçler hava gücüyle Irak’ın bombalanması emrini vererek “Çöl Kalkanı” ve “Çöl Fırtınası” haraketanın başkomutanı olan Bush, mimarı olduğu Körfez Savaşı’nı savaşın başlamasından 100 saat sonra sona erdirdi.

17 Aralık 1992’de görevden ayrılmadan önce, NAFTA’yı imzalayan Bush, 2010 yılında eski Başkan Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası’yla öldülendirildi.

Eski Başkan Obama, vefat haberinden hemen sonra yaptığı yazılı açıklamada, “Amerika’nın vatansever ve alçakgönüllü hizmetkarı”nı kaybettiğini ifade ederken, Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump da vefatla ilgili bir açıklama yayınladı. Trump ailesi, vefat dolayısıya taziyelerini belirttikleri mesajlarında, eski Başkan’ın “sağduyulu ve soğukkanlı” liderliğini övdüler.

Bush nisan ayında eşi Barbara Bush’u (73) kaybetmişti.

 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.