Trump, “Önce Amerika” diyerek Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Prens Selman’ı destekledi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetiyle ilgili yaptığı en son açıklamada, “Önce Amerika” dedi ve ABD’nin Suudi Arabistan’a cinayet dolayısıyla yatırım uygulamayacağını bildirdi.

Başkan Trump Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, insan haklarına dair herhangi bir kaygının, ABD’nin ulusal güvenlik ve ekonomik çıkarlarından daha ağır basmadığını ifade ederek,  “Suudi Arabistanla yola devam ediyoruz” dedi.

Suudi Arabistan ve ABD’nin İran’a karşı ortak duruşu ve Suudilerin ABD’ye verdiği milyarlarca dolarlık askeri ekipman, silah siparişi ve bunun yarattığı istihdama atıfta bulunan Trump, bu ülkeye cinayet dolayısıyla yatırım uygulamayacağını bildirdi.

Açıklamasında “Önce Amerika” (America First) diyerek ABD’nin menfaatlerinin önce geldiğini belirten Trump, kararıyla, Rusya ve Çin’in Suudi Arabistan ile iş yapmasını ve ABD’de petrol fiyatlarının düşmesini engellemek istediğini ifade etti.

ABD-Suudi Arabistan ilişkileri bozulursa petrol fiyatlarının yükseleceğini belirten Trump “Petrol fiyatlarını aşağıda tutacağız.. Suudi Arabistan konusunda akılsızca davranıp dünya ekonomisini ve ülkemizin ekonomisini yok etmeyeceğim” dedi.

Trump, Rusya ve Çin’in ABD ile ilişkilerinde aynı tavizlere sahip olmayacağını belirtti.

“CIA raporuyla ilgili kesin bir şey yok, belki yaptı, belki yapmadı”

Trump, ABD Merkezi Haberama Teşkilatı’nın (CIA) raporunda, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın gazeteci Kaşıkçı cinayetinin talimatını bizzat verdiğine veya cinayetten haberdar olduğuna ilişkin verdiği yanıtta ise, “Belki yaptı, belki de yapmadı” diyerek, CIA’in raporuyla ilgili “Kesin, net olan birşey yok” ifadesini kullandı.

“Başkan olmak beni ciddi bir servetten mahrum bırakıyor”

Trump cinayetle ilgili Suudilere ceza vermeme kararının kişisel menfaatle ilgili olmadığını belirtirken şunları kaydetti: “Suudilerle iş yapmıyorum. Suudi Arabistan’dan para kazanmıyorum. Başkan olmak beni ciddi bir servetten kazanmaktan mahrum bırakıyor”

“Kongre istediğini yapmakta serbest”

Beyaz Saray’dan daha önce yapılan açıklamada Başkan Trump’ın bazı kongre üyelerinin siyasi ya da farklı nedenlerle Suudi Arabistan’a yaptırımlar uygulanmasını istemelerini anladığını ve “Kendileri istediklerini yapmakta serbestler” dediği vurgulandı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Bob Corker ve Demokrat Bob Menendez Başkan Trump’a gönderdikleri mektupta bazı hatırlatmalarda bulunarak, yasalara göre başkanın, veliaht prensin Kaşıkçı’nın öldürüldüğü talimatını verip vermediğini soruşturması gerektiğini hatırlattılar.

2009 yılında Rus Sergei Magnitsky’nin Rus yetkilileri vergi kaçakçılığıyla suçladıktan sonra Rusya’da bir hapishanede dövülerek öldürülmesi sonrasında hazırlanan Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası’na göre ABD Başkanı’nın yabancı bir hükümetin insan hakları konusunda ihlali olup olmadığını belirlemesi gerekiyor.

Trump’ın açıklamalarına tepkiler

Trump’a yönelik en sert eleştirilerde bulunan isimlerden olan eski CIA Başkanı John Brennan, Trump’ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kararına ilişkin yayınladığı Twitter mesajında, Trump’ın dürüst davranmadığını ve CIA’deki bulguları elde etmenin ve açıklamanın Kongre üyelerine bağlı olduğunu belirtti.

Brennan mesajında, “Suudi Arabistan’da kimse özellikle Velihat Prens bu çeşit ğrenç bir eylemden dolayı hesap vermekten kaçamamalı” ifadesini kullandı.

Senatör Bob Corker da Twitter mesajında, “Birgün gelip Beyaz Saray’ın Suudi Veliaht Prens’in halkla ilişkiler şirketi gibi davranacağı asla aklıma gelmezdi” ifadesini kullandı.

Kaşıkçı’nın yazılarını kaleme aldığı The Washington Post gazetesindeki editörü Karen Attiah ise bu konudaki açıklamsında şunları kaydetti:

“Kendi istihbarat kurumlarını takmama ve yalanlarla dolu bir açıklama. Bu ayrıca rejimi eleştiren Suudilerin hayatlarının ne kadar önemsiz olduğunu gösteriyor. Gördüğümüz en alt seviye artık bu.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.