Mevkidaşı Pompeo ile görüşen Çavuşoğlu: FETÖ mensuplarının listesini verdik

WASHINGTON – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin, ABD’den iadesini talep ettiği 84 FETÖ mensubunun listesini ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a teslim ettiğini söyledi.

ABD’deki resmi temasları çerçevesinde New York’tan Washington’a geçen Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile yaklaşık 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Pompeo’yla görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesini konuştuklarını belirten Çavuşoğlu, FETÖ konusunun ele alındığını bildirdi.

Türkiye’nin FETÖ’yle mücadele ve ABD’nin YPG’yle olan işbirliğine ilişkin beklentilerini aktardığını ifade eden Çavuşoğlu ABD’nin soruşturmasının FETÖ yapılanmasına yönelik olarak sadece okullarla sınırlı olmadığını ve daha kapsamlı bir soruşturmanın olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Soruşturmalar derinleştikçe bankaların nasıl dolandırıldığının, vergi kaçakçılığı, illegal faaliyetler, vize kaçakçılığı, kara para aklama dahil neler yapıldığının daha iyi anlaşıldığını” ifade etti.

Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması

Çavuşoğlu toplantıda, Türkiye’nin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında ısrarcı olduğunu ifade ederken,  cinayetle ilgili yanıtlanmamış soruların olduğunu kaydetti.

Konuşmasında “hukuka dayalı sisteme inanan Türkiye’nin Kaşıkçı cinayetini siyasi bir konu olarak görmediğini” belirten Çavuşoğlu, “Talimatın kimden alındığının açığa çıkmasını istiyoruz” dedi.

Kaşıkçı cinayetinden dolayı birçok ülkenin Suudi Arabistan’la ilişkilerini bozmak istemediğini hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suudi Arabistan’la bir sorunu olmadığını ancak cinayetin aydınlatılması için gereken her şeyi yapacağını kaydetti.

Membiç yol haritası

Çavuşoğlu toplantıda, Türkiye ile ABD arasında üzerinde anlaşılan Menbiç yol haritasına da değinirken, ortak devriyelerin başlamasıyla süreçte ilerleme olduğunu ancak YPG bölgeden çekilmeden sürecin tamamlandığının söylenemeyeceğini ifade etti.

Yol haritasının diğer bölgelere de uygulanması için Türk ve Amerikalı heyetlerin yakında biraraya geleceğini bildiren Çavuşoğlu, “terör örgütü bölgede olduğu sürece güvenlik ve istikrarın sağlanamayacağını”n altını çizdi.

Halkbank davası

Çavuşoğlu, ABD’de devam eden Halbank yargı sürecine de değinirken “Halkbank’ın İran yaptırımlarını ihlal etmediği ortadadır” ifadesini kullandı.

Davada ceza alan Hakan Atilla’nın cezasının geri kalanını Türkiye’de çekebileceğini belirten Çavuşoğlu, bağımsız kuruluşların değerlendirme raporlarının ABD’ye iletildiğini söyledi.

Pompeo: “İlişkilerde olumlu ivmeden memnunuz”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasının ardından oluşan olumlu ivmeden memnuniyetini dile getirdi.

İki ülkeyi ilgilendiren meseleleri ele almada ilave kanalların yeniden açılması çağrısında bulunduğunu belirten Pompeo, “Türkiye’nin NASA bilimadamı Serkan Gölge dahil Amerikan vatandaşları ve Amerikan diplomatik misyonlarının yerel çalışanlarını haksız yere hapiste tutmaya devam etmesinden hala büyük kaygı duyuyoruz” ifadesini kullandı.

BM öncülüğünde Suriye’deki barış sürecinin yeniden canlandırılması ve Suriye’deki savaşa barışçıl ve kalıcı çözüm bulunması çabalarında birlikte çalışma ihtiyacına değinen Pompeo, Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudi Arabistan ile ilişkilere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Amerika’nın ulusal güvenliğini ilerleten politikaları benimsediğimizden emin olmak, Başkan’ın ve Dışişleri Bakanlığı’nın görevi. Dolayısıyla Başkan’ın bugün dediği gibi, ABD Suudi Arabistan Krallığı’yla ilişkiye sahip olmaya devam edecek. Onlar bizim önemli bir ortağımız”

Cinayete karıştığı tespit edilen 17 kişiye yaptırım kararı aldıklarını hatırlatan Pompeo “Amerika çok güçlü bir karşılık verdi” dedi. Pompeo, “Aynı zamanda da, Amerika’nın ulusal güvenlik çıkarlarını en ön plana koymaya kararlıyız” ifadesini dile getirdi.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.