Published On: Thu, Nov 15th, 2018

Beyaz Saray’ın, Gülen’in gönderilebilmesinin yollarını aradığı iddiası

Share This
Tags

NEW YORK – NBC televizyonu, “FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen’in sonunda ABD’den gönderiliyor mu” sorusunu akla getiren bir habere imza attı.

NBC, kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Trump yönetiminin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı teskin edip, Suudi Arabistan yönetimi üzerindeki baskıyı azaltmanın yollarını aradığını bildirdi.

İki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde NBC, yönetimin geçen ay Gülen’in yasal yollarla ülkeden gönderilmesinin mümkün olup olmadığı konusunu federal emniyet birimlerine danıştığını aktardı.

NBC’nin bilgi aldığı yetkililerin açıklamasına göre, Beyaz Saray’ın Adalet Bakanlığı’na ve bakanlığa bağlı FBI’a Gülen’in dosyasının yeniden açılması için talimatı verdi ve İç Güvenlik Bakanlığı’ndan da Gülen’in yasal durumuyla ilgili bilgi talep etti.

Ulusal Güvenlik Konseyi ve FBI’nin konuyla ilgili yorum yapmayı reddedettiğini belirten NBC, Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın da görüş taleplerine şu ana kadar cevap vermediğini kaydetti.

NBC haberinde ayrıca Gülen’in 1990’ların sonundan bu yana Pensilvanya’da ikamet ettiğini ve Yeşil Kart sahibi olduğunu hatırlattı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>