“El Chapo” New York’ta yoğun güvenlik önlemleri altında hakim karşısında

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Dünyanın en büyük uyuşturucu örgütünün elebaşı “El Chapo” (Cüce) lakaplı Meksikalı Joaquin Guzman, yoğun güvenlik önlemleri altında New York’ta hakim karşısına çıktı.

Manhattan’daki penceresiz hücresinde 22 aydır yargılanmayı bekleyen 61 yaşındaki Meksikalı uyuşturucu örgütü elebaşı Guzman’ın davası başladı.

New York’taki Brooklyn ABD Federal Mahkemesi’nde görülen davayı Guzman’in eşi Emma Coronel Aispuro ile birlikte yoğun bir izleyici grubu da izlerken, dava öncesinde ve sonrasında alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Brooklyn köprüsü kapatıldı

Polis, Brooklyn köprüsünü dava nedeniyle kapatırken, mahkeme binası içinde ve dışında ağır silahlar ve bomba koklayan köpeklerle geniş güvenlik önlemleri aldı.

Tanıkların korunması için mahkemede çizim yapılmasına izin verilmeyeceği belirtilirken, jürinin de baskı ve tehditlere karşı gizli tutulacağı bildirildi.

Savcının iddiaları

“Dünyanın en büyük uyuşturucu örgütü” Sinaloa Cartel’in elebaşı olarak 1989-2014 yıllarında yaklaşık 200 ton kokaini ABD’ye soktuğu ve kiralık katillerle yüzlerce cinayet, saldırı, adam kaçırma ve suikaste karıştığı iddia edilen Guzman, koyu bir takım elbise ve kravat takarak mahkeme salonuna girdi. Girişte Guzman’ın salonda bulunan birine gülümseyerek el salladığı görüldü.

New York’taki ABD Başsavcı Yardımcı Adams Fels, Guzman’ı küçük bir kasaba satıcısından 10 milyon dolarlık kokain satışı yapabilme yeteğine sahip kişi olarak tanımladı.

Fels, Guzman’ın Meksika’da yüzlerce tüfekle donatılmış bir askere sahip olduğunu ve kendisinin de elmas kaplı bir tabanca ve altın kaplamalı bir saldırı tüfeği olduğunu iddia ederek, “Guzman, tetiği çekti ve cesetlerin atılmasını emretti.” dedi.

Federal savcılar, Guzman’ı suç örgütü kurmak, uyuşturucu dağıtmak, kara para aklamak başta olmak üzere 17 ayrı suçlamada bulunarak, ömür boyu hapis ve en az 14 milyar dolarlık para cezası istiyor.

Suçlamaları reddetti

Hakkındaki suçlamaları reddeden ve “hiçbir şeyin satıcısıyım” diyen Guzman’ın avukatı Jeffrey Lichtman, Guzman’nın Meksika hapishanelerinde önemli zaman geçirdiğini ve bu sırada ABD’ye uyuşturucu akışının hiçbir zaman yavaşlamadığını ileri sürdü. Savunma avukatı Lichtman “Yine de lider olduğu için suçlanıyor. Gerçek şu ki, hiçbir şeyin lideriydi” ifadelerini kullandı.

Lichtman,  “Onlar dünyanın en büyük uyuşturucu satıcısı olduğunu iddia ediyorlar. Bu yanlış.” iddiasında bulundu.

2001 ve 2015 yıllarında Meksika’da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçtıktan sonra Ocak 2016’da tekrar yakalan Guzman, yakalanmadan hemen önce Rolling Stone dergisi için Hollywood aktörü Sean Penn ile Meksika’da bir ormanda gizli bir söyleşi yapmıştı. Guzman söyleşide dünyada herkesten çok uyuşturucu satmakla övünmüştü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.