California’daki orman yangını felaketinde 44 ölü, yüzlerce kişi kayıp

LOS ANGELES (TURISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin California eyaletindeki orman yangınlarında en az 44 kişi hayatını kaybederken, 200 civarında kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Dünya devi teknoloji firmaları ve Silikon Vadisi ile birlikte sinema dünyası ve Hollywood yıldızlarına ev sahipliği yapan ABD’nin bir numaralı eyaleti California, ülkenin son bir ay içerisinde yaşadığı büyük felaketlerle öne çıktı.

California, bundan bir hafta önce ateşli silah şiddeti yüzünden 13 gencin ölümüyle sonuçlanan doğal olmayan bir felaketin ardından yeni bir felakete daha sahne oldu. Eyalet bu kez, aşırı sıcaklar, rüzgar ve kuraklığın büyük rol oynadığı bir doğa felaketi olan ve onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan orman yangınlarına maruz kaldı.

16 ayrı yerde çıkan yangınlarında şu ana kadar 44 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yangın nedeniyle 200’den fazla kişinin kayıp olduğu eyalette, aralarından bir çok müzik ve film dünyasının ünlü yıldızın da sahibi oldukları evler yanarak kül oldu. Yangında 300 bine yakın kişi evlerini terk etti.

Paradise kasabası ve Camp Fire (Kamp Ateşi) bölgesinde etkili olan yangın, 16 bölgede görüldü. Ünlülerin yaşadığı Malibu’ya kadar yayılan yangın nedeniyle Kim Kardashian, Caitlyn Jenner, Lady Gaga ve Bill Smith gibi ünlüler evlerini terk ederken, ünlü şarkıcı Miley Cyrus ve Neil Young yangında evini kaybedenler arasında yer aldı.

Bu arada, yetkililer eyaletin kuzeyinde, 24 saat içinde “aşırı yangınlar” görülebileceği anlamına gelen “kırmızı bayrak” uyarısında bulunmuştu.

Vali’den Trump’a çağrı, Trump’tan eyalet yönetimine suçlama

California’nın Demokrat Partili Valisi Jerry Brown, gittikçe şiddetlenen rüzgarların yangının yayılmasında etkili olduğunu belirterek ABD Başkanı Donald Trump’a, federal acil durum fonlarından yararlanılabilmesi yangının yaşandığı bölgeyi “doğal afet bölgesi” olarak ilan etmesi çağrısında bulundu.

Trump ise attığı twitter mesajıyla eyalet yönetimini suçladı.

Trump yangınla ilgili mesajında şu ifadeleri kullandı:

“California’da bu büyük, maliyetli ve ölümlü yangın için orman yönetiminin çok zayıf olması dışında hiçbir neden yok. Her yıl, ormanların artan bir şekilde kötü yönetimi yüzünden bir çok yaşamın kaybedilmesiyle birlikte, milyarlarca dolar gidiyor. Hemen düzeltin veya daha fazla federal ödeme yapılamaz.”

Bu arada Vali Brown, Latin Amerika ülkelerinden ükeye yaklaşan göçmen kervanına karşı Trump’ın eyaletin güneyindeki Meksika sınırına binlerce California’daki Muafız Birliği askeri konuşlandırmasını kararına karşı, askerlerin yangına müdahele için “olması gereken yerde olacaklar” dedi.

Vali Bronw, iklim değişimine inanmayan bu konuda karışık mesajlar veren Cumhuriyetçi Partili Trump’tan çok farklı şekilde iklim değişikliğinin California halkına karşı varoluşsal bir tehdit olduğunu belirtti.

Brown Trump’ın eyalette orman yönetiminin iyi yapılamadığın ilişkin sözlerine karşılık,  “Bütün ormanları yönetebileceğimiz her yerde iklim değişikliğini durduruyoruz ve bunu inkar edenlerin kesinlikle şahit olduğumuz trajedilere katkıda bulunup tanıklık etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası İtfaiyeciler Birliğinden Trump’a tepki

Uluslararası İtfaiyeciler Birliği Başkanı Harold Schaitberger de Trump’ın California’daki yangınla ilgili sosyal medya açıklamasının “umursamaz” ve “aşağılayıcı” olduğunu ifade etti.

Trump’ı aaçıklamaları nedeniyle eleştiren isimler arasında yer alan Schaitberger,  “tüm toplumun haritadan silinirken ve üyelerimiz korkunç yangınları durdurmaya çalışırken yaralandığı ve hayatlarını kaybettiği anda olduğu gibi yangının ilk anları kritik bir zamandır.” dedi.

Schaitberger, açıklamasında “Kritik, hayat kurtarıcı çalışmaların en aza indirilmesi gibi hissiz telkinlerde bulunulması, yaşanan felaket ve itfaiyecilerimizin yaptığı tehlikeli iş hakkında gerçek bir anlayış eksikliğini göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Demokratların hakim olduğu California’da son bir haftada yaşanan silah şiddetiyle 13 gencin hayatını kaybetmesi ülkede silah şiddetine karşı görüşleri bir kez daha öne çıkarırken, yaşanan en son orman yangın felaketi iklim değişiminin artık daha da ciddiye alınması gerektiği görüşünü yeniden gündeme getirmiş oldu.

 

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.