Published On: Thu, Nov 8th, 2018

New York’ta “Popun kralı” Andy Warhol’un retrospektif sergisi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New York kentindeki Whitney Müzesi, “Pop sanatının kralı” olarak anılan Amerikalı ressam Andy Warhol’un eserlerini içeren bir retrospektif sergisi düzenledi.

Pop sanatının öncü ismi Amerikalı ressam Andy Warhol, ölümünden otuz yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen, eserlerinin popülerliği devam ediyor.

Amerikan sanatının baş yapıtlarına ev sahipliği yapan Whitney Müzesi, Manhattan’daki yeni yerinde, Amerikan toplumu ve kültürüne ayna tutan ünlü Amerikalı sanatçı Warhol’un retrospektif sergisini  12 Kasım’da halka açacak.

Müzenin “Andy Warhol, A’dan B’ye ve Yeniden” başlığıyla düzenlendiği sergide, Warhol’un eserleri 1950’li yıllardan itibaren kronolojik şekilde sergileniyor.

Küratörlüğünü bir dönem Warhol ile birlikte çalışan Donna De Salvo’nun yaptığı sergide 300’den fazla eser bulunuyor. Warhol’un Campbell Çorba tenekeleri gibi ikonik eserlerinin büyük bir kısmının da bulunduğu sergide, 1980’lerin sonlarında, sanatçının ölümüne kadar yaptığı eserler yer alıyor.

Serginin küratörü De Salvo sergiyle ilgili yaptığı açıklamada, Warhol’un çalışmalarının gücünün  “İmgelerin kültürde nasıl yaşadıklarına, ne kadar güçlü olduklarına ve nasıl sunulmaları gerektiğine dair derin farkındalığından” kaynaklandığını ifade etti.

Fotoğrafalar: Turkish Journal

l

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>