Türk hayırseverlik kuruluşu TPF, Demet Sabancı Çetindoğan ve İlber Ortaylı’yı New York’ta ağırladı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de kurulan hayırseverlik kuruluşu Türk Hayırseverlik Vakfı (Turkish Philantrophy Funds-TPF) düzenlediği ilk yıllık galasında, Türkiye’nin uluslararası ödüllü hayırsever Türk iş insanı Demet Sabancı Çetindoğan’a “Hayırseverlikte Mükemmelik” (Excellence in Philantrophy) ödülü verdi.

Hayırsever iş adamı Haldun Tashman’ın girişimleriyle New York’ta kurulan TPF, ilk yıllık galasında Türkiye’nin uluslararası ödüllü yardımsever iş insanı Demsa Grup’un ve “Turkey One” Derneği’nin kurucusu Demet Sabancı Çetindoğan’ı ve ünlü tarihçi, akademisyen İlber Ortaylı’yı Harvard Club’ta ağırladı.

Prof. Dr. Ortaylı’nın ana konuşmacı olarak hitabıyla büyük alkış topladığı New York’taki “hayırseverlik gecesi”ne, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve eşi Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Türkiye’nin New York Başkansolos Yardımcısı Gizem Emel ve Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams ile birlikte New York’ta bulunan Arzu Sabancı, Merve Kurttepeli Gürsel gibi Türkiye’nin tanınmış girişimcileri katıldı.

Türkiye’nin uluslararası ödüllü hayırseveri

TPF’nin “Hayırseverlikte Mükemmelik” Ödülünü alan Sabancı-Çetindoğan’ın bu ödülü kazanmasında, “Yaratıcı Çocuklar Derneği” başta olmak üzere hayırsever olarak hayata geçirdiği önemli projeleri ile Türkiye’nin kültürel mirasına, mutfağına, tarihi ve doğal zenginliklerine sahip çıkan “Turkey One” derneğiyle yürüttüğü çalışmalarının büyük payı oldu.

Sabancı-Çetindoğan, eylül ayındaki BM Genel Kurul görüşmeleri sırasında New York, Zürih ve Hong Kong’da merkezi bulunan, eski UNESCO Başkanı Irina Bokova’nın kurucusu olduğu “Global Hope Coaliation” (Küresel Umut Koalisyonu) tarafından uluslararası “Hayırseverlikte Liderlik” ödülüyle onurlandırılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da aynı törende mültecilere yönelik faaliyetleriyle ödül takdim edilirken, ödülü Emine Erdoğan adına Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet almıştı.

New York’tan Türkiye’ye yardımseverlik köprüsü

Türk asıllı dünyaca ünlü müzik yapımcısı Ahmet Ertegün’ün kurucusu olduğu Amerikan-Türk Cemiyeti’nin (American Turkish Society – ATS) ardından ABD ile Türkiye arasında köprü niteliğindeki faaliyetleriyle dikkat çekmeye başlayan TPF, Bolulu iş adamı Haldun Taşman’ın girişimiyle 2007 yılında New York’ta kuruldu. Kurucular arasında ise Murat Ağrınaslı, Mustafa Kemal Abdadan ve Ziya Boyacıgiller gibi isimler yer alıyor.

TPF, ABD’deki başarılı Türk sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden  Şenay Ataselim başta olmak üzere, iş kadını Merve Kurtepeli Gürsel, Maria Figueroa Küpçü, Amerika Endometriyoz Vakfı’nın (Endometriosis Foundation of America – EFA) kurucusu Amerika’nın en iyi jinekologları arasında gösterilen Dr. Tamer Seçkin, girişimci Gamze Ateş Ayberk, finans sektöründe çalışan Mehmet Kırdar ve yardımsever Burcu Mirza gibi isimlerin özverili çalışmalarıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Türk Yardımseverlik Vakfı, Van’lı kızları New York’ta ağırladı

Emine Erdoğan’a ve iş kadını Sabancı’ya ABD’de ödül

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.