ABD, “Brunson yaptırımları”nı kaldırdı

NEW YORK – ABD, Pastör Andrew Brunson gerginliği sırasında ABD’deki mal varlıklarını dondurduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü yaptırım listesinden çıkardığını açıkladı. Ardından Türkiye de ABD bakanlara uyguladığı yaptırımı kaldırdığını açıklarken, eş zamanlı adımların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Donald Trump’ın son görüşmesinde karar verildiği öğrenildi.

ABD’nin yaptırımları kaldırmasınına ardından Türkiye de karşı olarak devreye soktuğu ABD’li bakanlara uyguladığı yaptırımı kaldırdığını açıkladı. Açıklama, Dış İşleri Bakanlığı’ndan yapıldı.

Erdoğan-Trump görüşmesinde karar verildi

Yaptırımların kaldırılmasına ilişkin açıklamanın bugün eş zamanlı olarak yapılmasına ise dünkü ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesinde karar verildi. Böylece, Rahip Brunson’ın yargılama sürecinin tamamlanması ve ülkesine dönmesinin ardından iki ülke ilişkileri normalleşme sürecine girdi.

Karşılıklı açıklamaların yanı sıra süreçte ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kez telefonda görüştü. İki ülkeden yapılan açıklamalarda yaptırımların kaldırılacağı mesajı da verilmişti.

Son olarak 29 Ekim Pazartesi günü ABD yaptırımları kaldıracağını Türkiye’ye iletti. Dün de ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesine özel olarak bu konu ele alındı.

Eş zamanlı açıklama kararı

Açıklamaların Türkiye saati ile saat 16.30’da iki ülke tarafından eş zamanlı yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda ABD Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül hakkındaki, Türkiye ise Zinke ve Sessions hakkındaki yaptırım kararlarını kaldırdı. Kaynaklar, iki ülke arasında normalleşme sürecinde başka bazı adımların da gündemde olduğu bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkında aldığı yaptırım kararına ilişkin, “Yaptırım kararını kaldırmasına paralel olarak, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen’e uygulanan; Türkiye’ye giriş yasağı, ülkemizdeki mal varlıklarının bloke edilmesi ve ülkemizdeki gerçek ve tüzel kişilerin adı geçenlerle her türlü mali işlem gerçekleştirmesinin ve ticari ilişkide bulunması yasağı kaldırılmıştır” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin gerilmesine neden pastör Brunson olayında bir dizi yaptırım kararı alan ABD, iki Türk bakan için yaptırım kararı alarak, iki bakanın ABD’deki mal varlıkları ve hesaplarını dondurulmuştu.

Pastör Brunson, Türkiye’de yargılandıktan sonra ceza almış, yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edilmişti. Brunson’ın tahliyesinin ardından ABD’nin ikili ilişkileri yeniden rayına sokması için bir adım atması bekleniyordu.

Dolarda düşüş

ABD’nin Türk bankalarına yönelik yaptırımları kaldırdığına ilişkin haberler ile dolar 5.43 liraya kadar geriledi. Borsa İstanbul Endeksi de yüzde 1.66 artışla 93 bin 912 puana kadar yükseldi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.