ABD’deki en son nefret saldırısı bir sinagoga düzenlendi; 11 kişi yaşamını yitirdi

PITTSBURGH (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentindeki bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişini yaşamını kaybetti.

ABD, son günlerde Başkan Donald Trump karşıtı önemli adreslere gönderilen bombalı paketlerin ardından, Pittsburgh’daki bir sinagoga düzenlenen nefret saldırısıyla sarsıldı.

Pittsburgh’da Yahudi mahallesindeki Etz Haim Sinagogu’na Şabat (cumartesi) günü yerel saatle sabah 10 sıralarında bir sünnet töreni sırasında meydana gelen saldırıda, 11 kişi yaşamını kaybetti. Saldırı sırasında yaralananlar arasında, saldırganla çatışmaya giren polislerin de olduğu bildirildi.

Saldırıya karşı kınama mesaları

ABD Başkanı Donald Trump, Indianapolis’e gitmeden önce Andrews Hava Üssü’nde gazetecilere yaptığı açıklamada saldırıyı kınarken, olayın “korkunç ve acı verici” olduğunu ifade etti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da saldırıyı kınayan açıklama yaptı. Netanyahu açıklamasında, “Korkunç anti-Semitik acımasızlık karşısında Amerikan halkıyla birlikteyiz. Ve hepimiz yaralılara acil şifa için dua ediyoruz” ifadesini kullandı.

Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald S. Lauder yaptığı yazılı açıklamada,, “sadece Yahudi topluluğuna değil, bir bütün olarak Amerika’ya yönelik bir saldırı” olduğunu kaydetti.

Lauder açıklamasında, “Pittsburgh polis teşkilatını bu korkunç olaya çok hızlı bir şekilde cevap verip, daha fazla can kaybını önlemesinden ve saldırganı kıskıvrak yakalayabilmiş olmasından dolayı” övdü.

Washington’daki Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ile birlikte Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de şiddetle şiddetle kınayarak, kurbanların ailelerine en derin başsağlığı dileğinde bulundular.

Antisemitizmin acılı bir hatırlatıcısı olduğunu belirten Genel Sekreter Guterres açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler kimliğinden başka bir nedenden ötürü saldırıya uğramaya devam etmektedir. Antisemitizm demokratik değerler ve barış için bir tehdittir ve 21. yüzyılda yer almamalıdır.”

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.