Published On: Tue, Oct 23rd, 2018

Büyükelçi Sinirlioğlu BM’deki fotoğraf sergisinde Ara Güler’i andı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Genel Merkezi’nde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Anaoldu Ajansı’nın (AA) genekselleşen “İstanbul Photo Award 2018” uluslararası fotoğraf yarışması sergisinde yaptığı konuşmada, önceki gün toprağa verilen ünlü fotoğrafçı Ara Güler’i andı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, AA’nın son üç yıldır BM Genel Kurul Binası Birinci Bodrum Katı’nda (1st Basement) açtığı İstanbul Photo Award 2018 fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Büyükelçi Sinirlioğlu, fotoğrafın gücüne vurgu yaparken “Bize ne zaman ve nerede olursa olsun, savaşın ve silahlı çatışmaların yeniden meydana gelmesini önlemek için barışın değerini ve birlikte hareket etmenin önemini hatırlatıyor.” dedi.

Sinirlioğlu konuşmasında, geçen hafta 90 yaşında hayata vefat eden Türkiye’nin fotoğraf alanında dünyaca ünlü ismi Ara Güler’i anarken şu ifadeleri kullandı:

“Geçen hafta hayatını kaybeden efsane fotoğrafçı Ara Güler’i de saygıyla anıyorum. Keskin gözüyle, zamanını ve İstanbul fotoğraflarını hiç kimsenin yapamadığı gibi hafızalara kaydetti ve dünya fotoğrafçılığını yeni bir seviyeye taşıdı.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Açılışa, Büyükelçi Sinirlioğlu ve sergi için New York’ta bulunan Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın yanında, AA Pazarlama ve İletişim Direktörü Yılmaz Yaman, AA Yurt Haberleri Editörü Zekeriya Kaya, ABD’deki AA çalışanları,  Türkiye’nin BM Daimi Temsilciği ve New York Başkonsolosluğundan diplomatlar katıldı.

125 ülkeden 37 bin fotoğraf başvurusu

Serginin açılışında konuşan AA Genel Müdür Yardımcısı Özkaya ise bu sene yarışmaya 125 ülkeden yaklaşık 37 bin fotoğraf başvurusu olduğunu ve jüri değerlendirmesi sonucunda 22 ülkeden 27 fotoğrafçının ödüllendirildiğini bildirdi.

AA’nın fotoğraf alanında uluslararası başarı sağlayan yarışmasında derece alan fotoğraflar arasında, Kanadalı fotoğrafçı Kevin Frayer’in Myanmar ordusunun zulmünden kaçan Arakanlı Müslümanların yaşadığı sefaleti anlatan çalışmaları öne çıktı.

23 Ekim-2 Kasım arasında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Sponsorluğunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türk Hava Yolları (THY) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TIKA) üstlendi. 125 ülkeden yaklaşık 37 bin fotoğrafla başvurunun yapıldığı yarışmada, 22 ülkeden 27 fotoğrafçıya ödül verildi.

Açılışta katılımcılara New Jersey’de yeni açılan Türk restoranı Beyti’nin hazırladığı Türk yemekleri ikram edildi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>