BM: Bağımsız soruşturma için Türkiye’den resmi bir talep gelirse değerlendireceğiz

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM), Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin Türkiye’den soruşturma talebi gelirse değerlendirileceğini yineledi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın brifinginde gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin soruya verdiği yanıtta, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bağımsız bir soruşturma başlatabilmesi için ülkelerden talep gelmesi gerektiğini hatırlattı.

Açıklamasında, “Türkiye’den resmi bir talep gelirse değerlendirip, karar vereceğiz.” diyen Haq, BM soruşturmasının başarılı olması için tarafların işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Genel Sekreter Guterres daha önce yaptığı açıklamalarda uluslararası “bağımsız ve şeffaf soruşturma” çağrısında bulunmuştu.

G7’nin ortak Kaşıkçı açıklaması

G7 dışişleri bakanları da Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, Kaşıkçı’nın öldürülmesini “en güçlü şekilde” kınadılar.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Suudi Arabistan’ın Türkiye ile tam iş birliği içinde derinlemesine, inandırıcı, saydam ve hızlı bir soruşturma yürütmesi ve Kaşıkçı’nın ölümüyle sonuçlanan koşullara ilişkin tam ve sahih bir hesap vermesi beklentimizi yineliyoruz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.